Acai çileğinin sağlığımıza faydaları

Yaban mersinine benzeyen şekliyle uzun, kırmızımsı, mor meyveli antioksidan bakımından zengin olan acai çileği pek çok makyaj ve kozmetik markası tarafından cilt bakımı kullanıyor. Acai'nin kilo vermeyi teşvik edip etmediğine ilişkin tartışmalar olsa da, sağlıklı bir diyetin parçası olduğuna dair bir şüphe yok.

Acai çileğinin sağlığımıza faydaları

ACAİ ÇİLEĞİ NEDİR?

Orta ve Güney Amerika'ya özgü olan Acai palmiye ağaçlarında yetişen bu meyve, kızılcık, ahududu, böğürtlen, çilek ve yaban mersininde daha zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Araştırmalara göre, Acai 2009 yılında gerçekten popüler oldu. Acai çilekleri oldukça kırılgandır, bu nedenle onları Orta ve Güney Amerika dışında herhangi bir yerden bulmak zordu. Bu yüzden toz haline getirilmiş veya dondurulmuş acai çilekleri satılmaya başlandı.

Bazı meyvelerin doğal şeker oranı yüksektir. Acai çilekleri diğer meyvelere nispeten daha düşük şeker oranına sahip.

100 GRAM ACAİ ÇİLEĞİNDE;

Kalori: 70
Karbonhidrat: 16
Yağ: 50
Proteinden: 4
A vitamini: 750 IU
Kalsiyum: 20mg
Sodyum: 10 mg
Lif: 2g
Şeker: 2g bulunuyor.

ACAİ ÇİLEĞİNİN SAĞLIĞA YARARLARI

Acai çileği, tüm meyveler gibi birçok sağlık yararlarına sahip. İşte en önemli yararları…

Acai kanseri önlemeye yardımcı oluyor

Acai çileğinde bulunan antioksidanlar dikkat çekici bir şekilde kanseri önlüyor. Özellikle lösemi gibi kanser hücrelerini öldürüyor. Araştırmalara göre, akciğer kanseri hücrelerinin yüzde 86'sını başarıyla öldürdü.

ACAİ İŞTAHI AZALTARAK KİLO KAYBINA YARDIMCI OLUR

Araştırmalara göre, Acai, çoğu insan için kilo vermesin de etkili oldu. Yüksek yağlı diyetlerin olumsuz etkilerini azalttı. Acai, açlık şekerini ve glukozu dengelediği için ek besin görevi görür.

ACAİ ÇEŞİTLİ CİLT BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİNDE FAYDALIDIR

Antioksidanların uzun süredir cildin sağlıklı olmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Acai çileği erken yaşlanmayı önler ve cilt hücrelerini yeniden canlandırmaya yardımcı olur. Koyu lekeler, kırışıklıklar ve ince çizgilerden kaçınmak için acai tüketebilirsiniz.

ACAİ DAMAR TIKANIKLIĞI VE İNME RİSKİNİ AZALTIR

Acai, içerdiği antioksidan ile kan dolaşımında kolesterol düzeylerini düşürme kabiliyetine sahiptir. Bu güçlü antioksidanlar kan pıhtılaşmasını önleyebilir, inme ve kalp krizi riskini düşürürken kana oksijen akışını arttırır.

ACAİ ZİHİNSEL İŞLEVİ VE NETLİĞİ ARTIRIR

Ne yazık ki, bedenlerimizdeki bazı şeyleri, yaşlandıkça kaybediyoruz. Hasar gören hücreler beyinlerimizde birikir ve alzheimer gibi zihinsel sorunlara neden olabilir. Acai, hasar gören hücreleri onarır ve proteinleri aktive eder.

ACAİ SAĞLIKLI SİNDİRİME YARDIMCI OLUR

Acai çilekleri sağlıklı sindirime yardımcı olur. Ayrıca lif için mükemmel bir kaynaktır.

ACAİ ÇİLEĞİNİ NEREDE TÜKETEBİLİRİM?

Acai çileği tek başına yenilebileceği gibi kase içine ekleyip yiyeceklerinize de katabilirsiniz. Tatlılarınıza ekleyebilir, kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz, fırında pişen yemeğe katabilir, meyvelerinizin yanında alabilirsiniz. Ayrıca acai suyunu da tüketebilirsiniz. Meyve suyu yapabilir, suyunuza, turşunuza, soslarınıza veya salatanıza katabilirsiniz.

KAHVALTILIK BİR ACAİ ÇİLEĞİ TARİFİ

MALZEMELER

• 2 muz
• Dondurulmuş 1 paket acai
• 1 fincan dondurulmuş ahududu
• 2 bardak süt
• Bittter çikolata
• Fındık
• Hindistan cevizi

YAPILIŞI

Blender yardımı ile muz, acai, ahududu ezin ve sütle birleştirin. Pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın. Üzerine bitter çikolata, hindistan cevizi ve fındık serpin.

BİZE ULAŞIN