Kolesterol nasıl düşürülür?

Günümüzde beslenme alışkanlıklarının bozulması, hareketsiz yaşam ve yemeklerde kullanılan kimyasal içerikli yağların insan vücuduna olan en önemli olumsuz etkilerinden olan kolesterol, özellikler kırklı yaşlardan itibaren yetişkinlerde görülen kan yağlanmasıdır. Kolesterolün olumsuz etkilerinden kurtulmak için çeşitli besin diyetleri öneriliyor. Peki kolesterol nasıl düşer?

Kolesterol nasıl düşürülür?

Kolesterol kanda bulunan yumuşak yağ benzeri bir maddedir. Hücre zarı yapımında ve hormonların üretiminde önemli rol üstlenir. Aslında kolesterol vücudun temel yapı taşıdır. Fakat kanda yüksek düzeyde bulunması kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Kanda bulunan kolesterol iki ayrı kaynaktan kana karışır. Birincisi vücudun kendi ürettiği ikincisi ise yediğimiz besinlerden meydana gelir.

Kolesterolün düşürülmesi kalp damar sağlığı açısından önemlidir. Ceviz içeriğinde bulunan omega 3 yağ asiti kan yağlarının dağılmasında etkilidir. Ayrıca uzun süre kan yağlanmasına maruz kalındığında damar iç çeperlerinde plakalar oluşturarak özellikle damarların kıvrımlı bölgelerinde tıkanıklığa neden olarak kalbin durmasına ve hastanın hayati tehlike altına girmesine neden olur.

Kolesterol Belirtileri (Yüksek Kolestrolün Belirtileri)

Baş ağrısı

Halsizlik

Aşırı yorgunluk hissi

Ayaklarda ve bacaklarda yanma

Soluk cilt, cildin solgun görünmesi

Yaraların geç iyileşmesi

Baş dönmesi

Ayak tırnaklarında kalınlaşma

Ayak parmaklarında morarma

El ayaklarda üşüme veya uyuşma

Ağrı ve kramplar yaşama

Nefes darlığı

Göz kapakları çevresinde sarı cilt lekeleri

Deri altında ve göz çevresinde yağ birikmesi

Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar

Bacaklarda meydana gelen ağrılar

Cilt ve göz çevresinde meydana gelen sarımtırak lekeler

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

-Kötü beslenme (Yağlı kırmızı et, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar, paketlenmiş gıdalar, katı margarin, tereyağ, kızarmış yiyecekler, katı bitkisel yağ çerez, cips, kraker gibi atıştırmalıklar)

Obezite (Aşırı kilo) Aşırı kilolu olmak vücuttaki trigliserid seviyesini yükseltirken iyi kolesterolü (HDL'yi) düşürür.

Hareketsiz yaşam (Egzersiz yapmamak ve hareketsizlik kolestrolü yükseltir)

Sigara / Alkol kullanımı

Yaşlanma (Erkekler 50 yaşını aştıktan sonra LDL seviyelerinde dikkat edilmesi gereken oranda yükseklik yaşarlar. Kadınların LDL seviyeleri menopoza kadar nispeten daha düşüktür ancak menopoz sonrasında erkeklerin LDL seviyesine yaklaşmaya başlar.)

Genetik

Stres

Diyabet

Yüksek tansiyon

Tiroit Salgısı Azlığı

Metabolik sendrom

Bulaşıcı hastalıklar

Bazı gıdalar (Konunun sonuna bakınız)

İnsulin direnci, polikistik over sendromu, erken menopoz, tiroid tembelliği, hipotiroidi, guatr, şeker hastalığı gibi endokrinoloji ve metabolizma alanına giren faktörler iyi kolesterolü düşürüp, kötü kolesterolün yükselmesine zemin hazırlıyor.

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kötü kolesterol nasıl düşürülür, vücudun yapı taşı olan hücrelerde, hücre zarında olan ve vücuda gerekli maddeler arasındaki kolesterol, kanda proteinlere bağlanarak tüm dokulara ulaştırılır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterolün % 75 oranı karaciğerde üretilmektedir. Kalan kısmı tüketilen besinlerden alınır. Ancak vücuttaki kolesterol fazla olduğunda, damarlarda birikir. Bunlar zamanla plak oluşumlarına neden olur. Kolesterol bu şekilde iyi ve kötü olarak sınıflandırılır. Kötü kolesterol damarlardaki plak oluşumundan sorumludur. İyi kolesterol ise damarlardaki kolesterol birikimlerini karaciğere taşıyarak, plak oluşumuna engel olur. Kötü kolesterolün normal seviyelere düşürülmesi için bazı önlemlerin alınması gerekir. Aksi halde kalp ve damar hastalıklarının görülme riski artar. Kişide kalp krizi ve felç olma olasılığı yükselir. Kötü kolesterolü düşürmek için uygulanan tedavi sürecinde ilaç kullanımı ve yaşam düzeninin yeniden düzenlenmesi çalışmaları yapılır.

Kolesterolün düşürülmesi için, ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz yapma birlikte düşünülmelidir. İlaç tedavisi en son çare olarak düşünülse de, diyet ve egzersizle düşürülemeyen kötü kolesterol seviyesinde ilaca başvurulur. Genellikle kalıtsal etkenler var olduğunda, diyet ve egzersiz yetersiz kalabilir. Bu nedenle kötü kolesterolün düşürülmesinde tedavi yolları birbirinden ayrılamaz. Kolesterol tedavisi sırasında en önemli konu sağlıklı yaşam sürmektir. Beslenme düzeninin kurulması ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kolesterol seviyesi kontrol altına alınabilir. Bunun için yapılabilecekler;

Beslenmede bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli

Diyet sırasında hem kötü kolesterol seviyesi düşürülmeli, hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Öncelikle yaz ve kış döneminde mevsimsel sebze ve meyvenin tüketilmesi gerekir. Bunun dışında kuru baklagiller de tüketilmelidir. Kızartmadan kaçınılmalı, alınan yağ oranına dikkat edilmelidir. Tansiyon sorunu olan hastaların tuzu azaltması, yağlı etlerin, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin, böbrek, ciğer gibi sakatat ürünlerinin, tam yağlı peynir, süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Besinlerin yağ ve kalori oranlarına da dikkat edilmeli ve kilo alınmamaya çalışılmalıdır. Haftada 3-4 defa yumurta tüketilebilir. Yeşillikler, ceviz, lahana, maden suyu, domates, kırmızı sebze ve meyveler, marul gibi yiyecekler diyet listesinde olmalıdır. Ancak tereyağı, salata sosları, mayonez, cips, kuyruk yağı, patates gibi besinler diyet listesinden çıkarılmalıdır.

Sigara içme alışkanlığı terk edilmeli

Sigara içilmesi hem kalp sağlığı açısından zararlıdır, hem de kötü kolesterolün yükselmesinde olumsuz etkilere sahiptir. Aynı zamanda akciğer, beyin gibi organlara zararlı olan sigaranın bırakılması gerekir. Kötü kolesterol tedavisinde bunun önemli bir yeri vardır.

Alkol tüketiminin sınırlandırılması, hatta tüketilmemesi gerekir.

Alkol almak demek, alkolün vücutta direkt olarak şekere dönüşmesini sağlamak demektir. Bu nedenle kolesterol tedavisi sırasında bu alışkanlığınıza da sınırlama koymanız gerekir.

Düzenli spor yapma alışkanlığı kazanılmalı

Kolesterolünüzü dengede tutmanız için, spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede iyi kolesterolü yükselttiğiniz için, vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyesi düşecektir. Bildiğiniz gibi iyi kolesterol damarlarda biriken kötü kolesterolü karaciğere taşıyarak, safra yollarından atılmasını sağlar. Bir nevi vücudunuzda kötü kolesterolün savaşçısı durumundadır. Haftada 3-4 defa yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapmanız, bisiklete binmeniz, yüzmeniz kötü kolesterolü düşürecektir.

İdeal kilonuza inmeniz gerekir

İdeal kiloda olmak demek kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Verilecek her fazlalık kilo kötü kolesterolü belli seviyede düşürecektir. Bunu diyet yaparak, egzersiz yaparak sağlıklı bir şekilde vermenin yollarını bulmalısınız. Yaşamınız boyunca kolesterol ilaçlarını kullanmak istemiyorsanız, bu önerilere kulak vermelisiniz. Çünkü ilaçlar kötü kolesterolü düşürse de, bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Üstelik ilaçları bıraktığınız anda kolesterolünüz yine yüksek oranda seyreder.

BİZE ULAŞIN