100 derece eğrilen omurgası Türkiye’de düzeltildi

Profesyonel dansçı Megan, skolyoz nedeniyle dans tutkusundan vazgeçmek zorunda kalmıştı. Ameliyat için ailesinin Kuzey İrlanda yerine Türkiye’de karar kıldığı 14 yaşındaki dansçı, sağlığına kavuştu

100 derece eğrilen omurgası Türkiye’de düzeltildi

Kuzey İrlandalı 14 yaşındaki profesyonel dansçı Megan Fleming, mart ayında Londra'da düzenlenecek uluslararası bir dans yarışmasında ülkesini temsil edecekti. Yarışmada sergileyeceği lirik dansında başarılı olabilmek için yoğun çaba sarf ediyor, saatlerce çalışıyordu.

EĞRİLİK HIZLA İLERLEDİ
Ağustosta rutin muayene için gittiği sağlık merkezinde kendisine günümüzde her 100 çocuktan 3'ünün karşılaştığı, omurganın sağa ya da sola eğrilmesi olarak tanımlanan 'skolyoz' teşhisi konuldu. Üstelik skolyoz, 70 derece gibi yüksek bir rakama ulaşmıştı. Megan'a bir yıl içinde ameliyat olması gerektiği belirtildi. Korse tedavisine başlandı. Sırtındaki eğrilik birkaç ayda hızla 100 dereceye ulaştı. Artık sadece dans ederken değil, en ufak eforda bile solunum problemi çekmeye başladı. Geç kalınırsa ameliyat daha da güçleşecek, çok daha önemlisi Megan'ın hayatı riske girecekti. Megan Fleming'in annesi Karen ile babası William, skolyoz ameliyatı için doktor arayışı içine girdiklerinde Türkiye'de oldukça başarılı sonuçlar alındığını öğrendi. İnternette Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay'ın Dublin'de düzenlenecek bir konferansa katılacağını okuyan aile, konferans tarihinde Belfast'tan Dublin'e gidip Prof. Dr. Ahmet Alanay'la iletişim kurdu. Megan Fleming'in, Acıbadem Maslak Hastanesi'nde yapılan solunum fonksiyon testinde akciğer kapasitesinin yüzde 50'ye kadar düştüğü tespit edildi.

NEFES NEFESE KALMAYACAK
Prof. Dr. Ahmet Alanay oldukça riskli olan ameliyatla ilgili, "Amacımız omurgada mümkün olan en az yeri sabitleyerek Megan'ın dans etmesine imkân tanıyacak hareketli bir omurga oluşturmaktı. Osteotomi ve füzyon tekniğini kullanarak kemiklerden parçalar çıkartıp omurganın yumuşamasını sağladık. Ardından vida ve çubuklarla omurgayı düzelttik. Megan'a gönlünce dans edebileceği bir omurga oluşturduk. Eğriliğin büyük oranda düzeltilmesiyle akciğerlerin kapasitesi eski seviyesine ulaştı. Megan artık nefes nefese kalmadan hayatına devam edebilecek" dedi.

'YARIŞACAĞIM İÇİN MUTLUYUM'
14 yaşındaki Megan Fleming, marttaki yarışmaya katılabileceği ve dans hayatına devam edebileceği için çok mutlu olduğunu söyledi. Megan, "Ben profesyonel bir dansçıyım. Skolyoz tanısı konulunca yarışmaya katılamayacağım, çok daha kötüsü bir daha dans edemeyeceğim için çok üzülmüş, yıkılmıştım. Doktorum artık istediğim gibi dans edebileceğimi söyleyince çok mutlu oldum" dedi.

BİZE ULAŞIN