Gripten korunma yolları nelerdir?

Havaların soğuması ile birlikte en çok araştırılan konulardan birisi soğuk algınlığı oldu. Grip olmamak için ne yapılmalıdır?

Gripten korunma yolları nelerdir?

ELLERİNİZİ YIKAYIN

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın ilk ve altın kuralı ellerin temiz tutulmasıdır. . Ellerinizi yıkamak kadar doğru yıkıyor olmak da önemli. Araştırmalar, elleri yeterince dezenfekte etmenin yolunun en az 30 saniye yıkamaktan geçtiğini ayrıca ellerimizi doğru yıkamayı bilmediğimizi söylüyor.

Grip aşısı olun: Grip aşısı, önerilerini araştırmalara dayandıran doktorlar tarafından tavsiye edilmeye devam ediyor. Elbette herkesin aşı olması gerekir diyemeyiz. Hangi grupta olduğunuzu, doktorunuza danışarak öğrenin ve aşı olmasında sakınca olmayan grupta iseniz mutlaka aşı yaptırın.

Gripten korunma yolları nelerdir?

BOL SU İÇİN

Su içmek, hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde tavsiye edilir. Araştırmalar yeteri miktarda su içmeyenlerin, enfeksiyonlara daha açık olduğunu gösteriyor.

SPOR YAPIN

Havaların soğuması, spor yapmamak için öne sürülen bahanelerin başında geliyor. Araştırmalar daha fazla fiziksel aktivite yapanların daha az hastalandıklarını gösteriyor.

DOĞRU BESLENİN

Yedikleriniz, tüm vücut sağlığınızı korumak için son derece önemlidir. Bağışıklık sisteminizi, ihtiyacı olan vitamin ve minerallerle beslemelisiniz. Beslenmenin altın kuralı ise, çeşitlilik. Tabağınızda farklı renkte sebze - meyveler bulundurmaya çalışın ve bu karışıma biraz da çiğ kuruyemiş eklemeyi deneyin.

TIRNAKLARINIZI KESİN

Temas ettiğiniz her yüzeye tırnaklarınız da değer. Ellerinizi yıkarken tırnaklarınızı dezenfekte etmeniz imkansızdır. O nedenle tırnaklarınız kısa olmalı.

ORTAM TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Ne kadar temiz ve mikroplardan arınmış bir ortamda yaşıyorsanız, o kadar güvendesiniz demektir. Özellikle ortak kullanılan ortam ve eşyaların temizliğine dikkat etmeli.

STRESLE BAŞA ÇIKMAYI ÖĞRENİN

Kronik ağrılardan depresyona hatta kansere kadar sayısız hastalığın sebebi stres. Grip gibi bağışıklık sistemine önemli görevlerin düştüğü hastalıklarla mücadelede stres, en kötü yol arkadaşıdır. Yapılan araştırmalar, stresin bağışıklık sistemini zayıflattığını gösteriyor.

BİZE ULAŞIN