Obezite ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat!

Günümüzde sağlığı ciddi şekilde tehdit eden sorunların başında gelen obezite hakkında açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, tedavi sonrası beslenmenin önemine dikkat çekti.

Obezite ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat!

AMELİYAT SONRASI BESLENME

Obezite sorunundan diyet ve kişisel çabalarla kurtulamayanlar cerrahi yöntemleri tercih ediyorlar. Cerrahi yöntemlerin ana amacı mide hacmini küçülterek, yemek isteğine gem vurmak ve daha çabuk doymayı sağlamaktır. Ameliyat sonrası hasta ve doktor ilişkisi bitmez. Doktorlar tarafından hastalar için bir beslenme programı oluşturulur. Devam eden süreçte hasta bir süre daha doktor kontrolünde yaşamaya devam eder. Çünkü hastanın ameliyat sonrası kilolarından kurtulması için belirli bir zamana ihtiyaç vardır.

Ameliyat sonrası beslenmede katı gıdaya geçiş kademeli olarak yapılır. Öncelikli olarak hasta sıvı gıdalar ile beslenir. Bu süreçte vitamin ve kalsiyum takviyesi yapılır. Hastanın ameliyatından 2 hafta kadar sonra püre şeklinde gıdalara geçilir. Yenilecek yemekler blenderden geçirilerek pürüzsüz hale getirilir. Daha sonra kontrollü bir şekilde katı ve yumuşak gıdalar verilir. Sürecin sonunda ise katı gıdalara geçiş yapılır.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE YAŞAM ŞEKLİ DEĞİŞTİRİLİR

Obezite ameliyatı, mide hacmini küçültürken, ameliyat sonrası ana amaç, hastaya yeni bir yaşam şekli kazandırmaktır. Ameliyatla birlikte aslında obezitenin temel oluşum nedeni olan sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının ortadan kaldırılması hedeflenir. Hasta ameliyat sonrası eski beslenme alışkanlıklarını sürdürürse, kilo vermesi mümkün olmaz.

Kişiye özel hazırlanan diyet listesinde bir diyetisyenden yardım alınır. Listede yer alan gıdaların kalorisinin düşük, yağsız ve sağlıklı olmasına dikkat edilir. Kişinin yeni yaşam tarzına ayak uydurabilmesi için favori sebze ve meyveleri listenin en önemli gıdaları arasında yer alır. Hatta bu süreçte yemek yemek ile ilgili kurallar belirlenir. Çiğneme alışkanlığı olmayan kişilere yavaş yemek yemek ve lokmalarını uzun süre çiğneme alışkanlığı edindirilip, yeme biçimleri değiştirilir. Beslenme programında alınması gereken kalorinin yanı sıra, vitaminler, mineraller, protein ve karbonhidratlar gibi besin değerleri grupları düzenlenir. Kilo verme kısmının en önemli aşamalarından biri olan cerrahi sonrası, hastanın kararlılığı ve doktoru ile diyetisyeninin önerilerine uyması, normal kilosuna dönerek amacına ulaşmasını kolaylaştırır.

BİZE ULAŞIN