Alzheimer ve diyaliz hastalarına müjde!

Türkiye, yerli ve milli projelerini sağlık alanında da geliştirmeye devam ediyor. Alzheimer ve diyaliz hastalarının su tüketimlerinin takip altına alınabilmesi için elektronik kart okuma sistemi geliştirildi. Özellikle Alzheimer hastalarının su tüketimlerini unutarak yaşamsal faaliyetlerinin tehlikeye düşmesine karşı geliştirilen projeyle hastaların su takibi düzenli olarak yapılacak. Bununla birlikte sistem, insanlarda aniden gelişen böbrek hastalığının önüne geçilmesinde de cankurtaran görevi görecek.

Alzheimer ve diyaliz hastalarına müjde!

TELEFONLA TAKİP EDİLECEK

Hastanelerde, yaşlı bakım evlerinde ve otizmli çocuklara eğitim veren kurumlarda kullanılacak olan cihazın, günlük hayatta kullanılabilirliğinin kolaylığıyla birlikte Türkiye'de bir ilk niteliğine sahip olması sağlık alanında yerli ve milli projelerin üretimi noktasında büyük önem taşıyor. Yaşlılarda zaman içerisinde susama hissinin azalması ve unutkanlık gibi nedenlerle günlük su tüketimlerinin iki litrenin altında kalmasının ciddi bir sorun teşkil etmesinden dolayı üretilen cihazla artık sağlık problemleri ortadan kalkacak. Cihaz sayesinde doktorlar hastalarını, aileler çocuklarını ve bakıma muhtaç kişilerin takiplerini sadece bir telefonla sağlayabilecek. Sistem sayesinde gün sonunda tüketilen su miktarı, takibi yapan kişilerin telefonlarına bilgi mesajı olarak aktarılacak.

SORUNLAR ORTADAN KALKACAK

Elektronik kart okuma sistemiyle birlikte Alzheimer hastalarının su tüketimlerini unuttukları için yaşamsal faaliyetlerinin tehlikeye düşmesine neden olan ve yaşlılıkla birlikte su tüketimlerinin azalması nedeniyle diyabet, kalp-damar hastalıkları ve tansiyon gibi diğer sağlık sorunlarını da beraberinde getiren etkenler tarih olacak. Su tüketim takiplerinin gözlemlenerek insanların böbrek hastalığına yakalanmalarını önceden önleyecek olan cihaz, diyaliz hastalarının da günlük su tüketim takiplerini düzenli olarak yapabilecek. Bilim Kahramanları Derneği'nin düzenlediği bilim turnuvasıyla görücüye çıkan cihazla ilgili bilgi veren Fen Bilimleri uzmanı Yeliz Hoşver, "Yaşlılarda ilaç kullanımı arttığı için günlük su tüketimi oldukça önemli. Yaşlı bakım evlerinde yaşayan kişilerin de su tüketimlerini gözlemlemek için elektronik kart okuma sistemi oldukça faydalı olacak" dedi.

BİZE ULAŞIN