Alkali diyet nedir? Alkali diyet nasıl yapılır?

Alkali bir kimyasal terim ve bir sıvının veya dokunun ph değerini anlatmaktadır. İnsan vücudu biyolojik olarak aslında alkali dediğimiz ph düzeyinde olduğu zaman doğru çalışıyor bu da ölçüm olarak 7 ve 7'nin üzerindeki ph değeri. Bizim için önemli olan şey ise vücudunun içinin genel olarak alkali olduğu ve bunun bazı besinlerle desteklenebildiği ve vücuttan atıkların aslında asidik alkalin tersi asidik artıkları olduğu ve bazı yiyeceklerin bu atılması gereken çöpün atılması mantığına dayanıyor. Alkali beslenmenin beslenme olarak gündemde yer almasının sebebi budur. Alkali olmak hücrenin biyolojik olarak ideal çalışma halini anlatıyor. Bu hali bozmamak için ona uygun biyolojik yiyecekler vermek gerekmektedir.

Alkali diyet nedir? Alkali diyet nasıl yapılır?

Kiloların veya diyetlerin gündemde olmasının sebebi hücresel olarak doymama durumudur. Pek çok yemek yiyerek kalkmamıza rağmen, hücrelerimiz adına doğru yiyeceği yememiş olabiliriz. Pek çok hazır yiyecek yenebiliyor ama biyolojik olarak hücrelerimizi besleyemiyorlar yani gıda değil.

Dolayısıyla gelinen durum, tüm dünyada hazır yiyeceklerle oluşan beslenme modelinin insan sağlığına uygun olmadığı bu yüzden de kilo ve obezite gibi konuların gündemden hiç düşmeyeceği değerlendirilir. Buradaki mesele insanların çok yemesi, çok iştah olmaları, çok tatlı yemeleri değil buradaki mesele hücreleri doyurulmamış canlılar olarak insan türünün sağlıksız beslenmeler sonucunda kilo alması.

Kötü beslenildiği sürece kaloriden bağımsız olarak kilo alınmaktadır. Eski model kalori saymak, protein, karbonhidrat, yağ oranı gibi cümleleri kurmak bile artık çok sağlıklı değil. Besinlere biyolojik besinler olarak bakılmalıdır. Doğru beslenme halinin biyolojik bir iş olduğu unutulmamalıdır.

ALKALİ DİYET ÖNERİLERİ NELERDİR?

Alkali diyet önerileri şu şekilde sıralanmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi kalori hesabı yerine doyana kadar yemek alkali diyetinde öne çıkan durumdur.

Kahvaltı için;

yeşillikler, salatalık, limon, avakado, glutensiz ekmek, yeşil çay, lor peyniri...

Alkali diyet kapsamında uzmanlar tarafından önerilen öğle yemeği modelleri:

Sebze yemekleri, baklagiller, çorbalar, ızgara tavuk, balık türleri, glutensiz ekmek (1 veya 2 dilim), asla kızarmış besinler tüketilmemelidir, sofra tuzu kullanılmamalıdır.

Alkali diyet kitabı olarak nitelendireceğiniz alışveriş listenizde olması gerekenler de şu şekildedir;

Alkali su, Somon, avokado, kuru kayısı, kuru incir, keten tohumu, lor peyniri, her çeşit sebzeler

Alkali su nedir?

pH değeri 7 ve üzerinde olan sulara Alkali su denir.

Alkali suyun faydalarına göz atacak olursak; alkali su sindirim sisteminde yaşanan aksaklıkları gidermeye yardımcı olur. Diyabet ve tansiyon gibi hastalıklara karşı vücud direncini korur.

BİZE ULAŞIN