ALS hastalığı nedir?  İşte ALS hastalığı belirtileri ve tedavisi

ALS hastalığı, son zamanlarda sosyal medyada ve televizyonlarda çok sık karşılaştığımız hastalıklardan bir tanesidir. ALS hastalığı tedavisi henüz bulunamamıştır. Tedavi için çalışmalar devam etmektedir. Peki ve ALS hastalığı belirtileri ve tedavisi nelerdir? İşte merak edilen tüm ayrıntılar…

ALS hastalığı nedir?  İşte ALS hastalığı belirtileri ve tedavisi

ALS hastalığı, Amyotrofik lateral skleroz olarak bilinen ve merkezi sinir sisteminde beyin ve omurilik sapında sinir iletilerinin yetersiz olması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalık maalesef çok ciddi bir rahatsızlık olup bir insanın ancak 3-5 yıl yaşayabilmesine müsaade edebilen, yaşam kalitesini çok ciddi anlamda bozabilen, sinir sisteminin ele ve ayağa emir verebilme kabiliyet yetisini çok azaltan bir hastalıktır.

ALS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın belirtileri genellikle el ve ayakları kullanmakta zorlama, kas sisteminde zayıflama, çok çabuk yorulma, elinizi kaldırabilmekte zorlanma, gözdeki seyirmeler ve bazı sakarlıklarla kendini gösterebilen birçok şikâyet olabiliyor. Bu belirtilerin herhangi birisi sizde görülüyorsa mutlaka uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Bu hastalığın belirtileri haricinde teşhis yöntemleri daha önceleri çok zor teşhis edilebilen özellikle 2006 yılından önce teşhisi çok mümkün olmayan ancak çok uzun takipler ile hastaların sinir iletilerindeki kas kaybı ve kas zayıflıkları ile kendini gösteren bir takip sürecinde anlaşılan bir hastalıktı. 2006'dan itibaren bu hastalığı teşhis etmek daha kolay hale geldi. Çünkü beyin omurilik sıvısından alınan sıvı orada bulunan 3 ayrı protein tespit edildi. Ve bu proteinlerdeki ciddi düşüklük direk ALS hakkında net teşhise sebebiyet verebiliyor.

Merkezi sinir sistemi hastalıklarında insanın bağışıklık sisteminin güçlü olması birçok hastalığın ortaya çıkmasını engelleyebiliyor. Yani hastalığın temelinde genetik bir faktör var ise bu genetik faktörün ortaya çıkmasını çevresel faktörler iyileştirerek ciddi bir oranda engelleyebilir veya bunu geciktirebiliriz. Çünkü hepimizde genetik mutasyonlar çok ciddi bir orandalar.

Çevresel faktörlerin iyileştirilmesi ile yani bol oksijen almak, doğru ve dengeli beslenmek, spor yapmak, ve özellikle son zamanlarda sıkça dile getirilen temiz su kullanmak birçok nörolojik hastalığın ortaya çıkmasını engelleyebilir.

ALS HASTALIĞI TEDAVİSİ NELERDİR?

ALS ne yazık ki günümüzde tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Bu konuda çok fazla çalışmalar ve sürüyor. Ama net bir ilaç tedavisi yok. Kullandığımız ilaçlar bunlar ölüm süresini uzatmaya yönelik ilaçlardır. İlaç tedavisi olmasa bile yapılması gerekenler vardır.

Özellikle solunumun iyi takibi, gerekli aletlerin sağlanması hastaların ömür süresini uzatıyor. Beslenme de aynı şekilde çok önemli. Bu hastalarda yutma bozukluğu olduğu için kilo kaybı çok fazla olabiliyor. Bunun için uygun beslenme desteğinin sağlanması, ilerde mideden beslenme yollarının kullanılması hastanın ömür süresini ve hayat kalitesini arttıran şeylerdir. Özellikle bunlara bu bakım açısından ALS hastalığında dikkatli olunması gerekiyor.

BİZE ULAŞIN