Anestezi nedir? Anestezi çeşitleri nelerdir?

Anestezi, tanım olarak hissizlik hali demektir. Bilim dalı olarak uygulanan anlamda ise anestezi bazı tıbbi işlemler sırasında ağırılı veya ağrısız olabilir bazı cerrahi girişimler ve ameliyatlar sırasında hastaları hissiz, ağrısız kılmak amacıyla yapılan uygulamaların tamamı anlamına gelmektedir. Bu bir çocuk hastanın tomografi çekimindeki hareketsiz kılma hali olabileceği gibi bir ameliyat sırasında tamamen uyutulup acı duymama hali olabilir veya bir omuz çıkığı hastasında ağrı duymadan omuzun yerleştirilmesi gibi değişik yelpazede hastaları işlem sırasında ağrısız, konforlu ve hissiz kılma halidir.

Anestezi nedir? Anestezi çeşitleri nelerdir?

Anestezi tipleri sedasyon, genel anestezi ve bölgesel yani lokal anestezi olarak ayrılır. Doğum sırasında kullanılan epidural anestezi de son yıllarda sıkça tercih edilmelidir. Sedasyon ile genel anestezi bir yelpazenin uçları gibi düşünebilirir. Sedasyon, hastayı rahat kılma, hafif bir uyku hali sağlama, uyku hali derinleştikçe hastanın hiç acı duymadığı noktada bir uyku halidir. Bu uyku hali ayarı tamamen uzmanların kontrolünde sağlanır. Sedasyon genel olarak çocuklarda kullanılır.

ANESTEZİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Lokal anestezi ise ameliyatın uygulandığı, cerrahi işlemin yapıldığı sahanın uyuşturulduğu anestezi biçimidir. Lokal anesteziye örnek olarak el kesiklerinde dikiş atılmak için bölgenin uyuşturulması ya da sezeryan ameliyatı sırasında bütün karın bölgesinin uyuşturulması gösterilebilir.

Lokal anestezi nedir? Lokal anestezi nasıl yapılır?

Lokal anestezinin değişik türleri vardır. Bu türler hastanın yaşına, boyuna, var olan eski hastalıklarının durumuna göre dozu hesaplanarak hangi cerrahi bölgeye edilecekse o bölgeye uygulanır, enjekte edilir, kısa bir süre bekledikten sonra hazırlıklar tamamlanarak operasyon gerçekleştirilir.

Epidural anestezi nedir? Epidural anestezi nasıl yapılır?

Epidural anestezi halk arasında ağrısız doğum olarak isimlendirilir. Gerek normal doğum gerekse sezaren doğumlarda oldukça yaygın olarak yapılan epidural anestezi, annelerin doğum sırasındaki acılarını hafifler hatta yok eder.

Epidural anestezi doğum sancılarının giderilmesindeki en tercih edilen yollardan biridir; anne adayının bilinci açıktır. Genel anesteziye göre riski de azdır.

Normal doğumda rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra ya da rahim açıklığı yaklaşık 4 cm.ye ulaştığında (bu dönem ağrıların hissedilmeye başladığı 'aktif faz' olarak adlandırılır) epidural anestezi yapılabilir.

Anne adayı yan yatar ya da oturur pozisyondayken kateterin (ince boru) takılacağı bel bölgesindeki alan önce antiseptik solüsyonlar ile temizlenir, sonra bölgeye steril örtüler örtülür.

Daha sonra kateterin gireceği bölüm iğneyle uyuşturulur, ardından kateter ciltten bel bölgesindeki omurların arasına kadar itilerek dura zarı çevresindeki epidural aralığa yerleştirilir.

BİZE ULAŞIN