Anjin nedir? Anjin nasıl geçer?

Anjin çocuklarda sık görülen hastalıklardandır. Anjin; yani tonsilit, faranjit gibi tıp terimleriyle de nitelendirebileceğimiz gibi esas olarak bademcik bölgesinin iltihaplanmasıdır. Virüslerin neden olduğu anjinlerde antibiyotik kullanmaya gerek yoktur çocuklarda ateş ve boğaz ağrısı yapabilir. Diğer önemli etkenler ise bakterilerdir.

Anjin nedir? Anjin nasıl geçer?

Anjin nedir? Anjin nasıl tedavi edilir? sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık. Anjinlerin ileri boyuttaki mikrobik faaliyetleri ise oldukça tehlikelidir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda gördüğümüz beta mikrobu annelerin iyi bildiği bir virüs tipidir. Çocuklarda çok yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı görülebilir özellikle çocukların bademcik bölgesinde büyüme, kızarma görülebilir.

Anjin hastalığından korunma yolları nelerdir?

Anjin, boğaz enfoksiyonu demektir. Çok yüksek ateş, kırgınlık, boğaz ağrısı şikayetlerinde antibotik kullanmak gerekmektedir eğer bu hastalık döküntülerde eşlik ediyorsa; yüzde, boyunda, genital bölgede kızarıklıklara dönüşüyorsa buna kızıl hastalığı denir.

Anjin nasıl tedavi edilir?

Anjin, boğaz ağrısı sebebine göre tedavi edilir özellikle enfoksiyonel bir durum varsa geniş spektrumlu antibiyotiklerle boğazdaki iltihap düzeltilir fakat anjin iltihap değil iritasyon denilen tahrişe bağlı altta yatan sebep araştırılmaktadır burada en önemli iki sebep mide reflüsü ve burunda tıkanıklık yaratacak faktörlerdir.

Burada anjinle ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu ise şudur: Anjin eğer streptokok enfeksiyon sonucunda oluşmuşsa tedavi edilmediğinde romatizmal hastalıklara dönüşebilir. İşte bu sebepten dolayı uzman doktor tedavisi mutlakiyet gerektirir.

Anjin hastalığı tedavisinde kesinlikle sık sık sıvı tütekilmeli, yumuşak gıdalarla besleninmeli ve kesinlikle beden dinlenilmelidir.

Anjin için alınması gereken önlemler nelerdir?

Bilindiği gibi metobolizma ekseninde en çok çocuklarda görülen anjin konusunda bazı tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerde anne ve babaya da önemli görevler düşmektedir. Anjinin riskini azaltacak önlemlerden ilki anjini olan çocukların diğer çocuklarla teması engellemelidir. Çocukların sıkça kullandığı biberon gibi eşyaların da dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Anjin bulaşıcı mıdır?

Okullarda, servislerde ve kapalı alarda mikropların hedefine yer alan çocuklar, beta virüsü gibi anjin gibi hastalıklara yakalandığında bu problemleri yine kapalı alanda temas ettikleri çocuklara geçirmeleri çok sık rastlanan bir durumdur.

BİZE ULAŞIN