Bedensel Engelliler İşitme Engelliler İçin Dil Öğreniyor

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi üyeleri, Samsun’da düzenlenecek 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatlarında Samsun’a gelecek işitme engellilere yardımcı olabilmek için işaret dili kursu aldı.
Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi ve İlkadım Halk Eğitim Merkezi, 2017 yılında Samsun’da düzenlenecek İşitme Engelliler Olimpiyatlarında Samsun’a gelecek işitme engellilere yardımcı olması için bedensel engelli vatandaşlara işaret dili öğretiyor. Bu kapsamda ilk aşamada 22 bedensel engelli vatandaşa 1. kur seviyesinde işaret dili kursu verildi. İşaret dilini öğrenen bedensel engelli vatandaşlar, olimpiyatlar için Samsun’a gelecek olan işitme engellilere Samsun’un tanıtımında yardımcı olacaklar.
Bedensel engellilere birinci kur seviyesinde işaret dili öğrettiklerini belirten İlkadım Halk Eğitim Merkezi İşaret Dili ve Eğitmeni Kübra Albayrak, “Bu kursta öğrencilere işaret dili öğretiyoruz. Bedensel engelli vatandaşlara, olimpiyatlarda Samsun’a gelecek olan işitme engelli sporcularla rahat konuşabilmesi için bu dili öğretiyoruz. Bedensel engelli vatandaşlarımız bu öğrendikleri dili, işaret, ses ve ağız hareketi yoluyla karşı tarafı anlamak için kullanacaklar” dedi.
Bedensel engelliler olarak Samsun’a gelen işitme engellilere gönüllü olarak yardımcı olmanın gurur verici olduğunu belirten Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, “İşitme Engelliler Olimpiyatları 2017 yılında Samsun’da yapılacağı için bizlerde işitme engellilere destek verelim diye işaret dili kursu açtık. İki buçuk aydır kurs devam ediyor. Kursiyerlerimiz gerçekten çok güzel bir şekilde işaret dilini öğrendi. Bundan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.
Kurs hakkında konuşan işaret dili kursu öğrencisi 50 yaşındaki bedensel engelli Umut Çelik de, “28 yıldır kamu sektöründe görevliyim. Engelliyim ama engelleri tanımamak için engellilerin yapabileceği her şeyi yapıyoruz burada. Şuanda işaret dili kursunda dil öğreniyoruz. Amacımız dünyanın her yerinde engelli adı altında toplanan herkesle barış adına birebir konuşmak. Bu işaret diliyle olabilir. Islıkla olabilir. Her şekilde olabilir. Biz bunu şuanda işaret diliyle öğrenmeye çalışıyoruz. Ben kursun en yaşlısıyım abisiyim. Ama ben bu işi ilkokula giden bir çocuğun sevinciyle yapmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.
İşaret dili öğrenen bedensel engelliler hep beraber evrensel barış hareketi yaptı.
BİZE ULAŞIN