Samsun’da Yaz Spor Okulları Başladı

Samsun’da Yaz Spor Okulları Başladı
Samsun’da ‘Yaz Spor Okulları’ düzenlenen törenle start aldı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’nün tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak düzenlediği ‘Yaz Spor Okulları’nın Samsun’daki açılış töreni İlkadım Yaşar Doğu Spor Salonu’nda yapıldı. Törene Samsun Valisi İbrahim Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, antrenörler, sporcular ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende konuşan Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, öğrencilere seslenerek, “Bugün eğitim ve öğretim hayatını tamamladınız. Okullarda bir yıl boyunca eğitim ve kültür faaliyetlerini götürdünüz. Şimdi sporun inceliklerini, güzelliklerini, coşkusunu ve ahlakını öğrenmeye sıra geldi. Bunun en iyi yapıldığı yer de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olduğu için bugün burada birlikteyiz. Ülkemizin bayrağını her yerde dalgalandıracak sporcuların yetişmesi için faaliyetimizi başlatıyoruz” dedi.
Açılan yaz spor okullarını çocukların iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Bugün TEOG sonuçları açıklandı. Başarılı olan öğrencileri kutluyorum. Okullar tatile girdi. Tatil genelde yanlış bir anlayış ile sanki hiçbir şey yapmadan yan gelip yatmak gibi bir algı, bir anlayış içersinde olunabiliyor. Halbuki tam tersine insanlar yorulduklarında bir işi başka bir işe geçerek kendilerini dinlendirebilirler. Onun için sizlere güzel bir fırsat tanınmış. Ayrıca size çok önemli bir görev düşüyor. Branşlarda her birinizin yazı iyi değerlendirmenin ötesinde gerek Avrupa Şampiyonasında, gerek dünya şampiyonasında, gerekse olimpiyatlarda kendilerinizi çok iyi yetiştirenlere ödüller veriyoruz. Bu yapılan faaliyetleri küçümsemeksizin inşallah önümüzdeki dönemlerde çok daha başarılı bir dönem yaşarız. Bir yavrumuz eğer dünya şampiyonu veya olimpiyat şampiyonu olursa, üniversiteye doğrudan girebiliyor. Onun için kendinizi çok iyi yetiştirmenizi öneriyorum. 2.5 ay sürecek olan bursta yeni arkadaş edinme, birlikte yaşama ahlakı ve kültürü, sosyal olarak daha çevreci bir insan olarak yetişmenizi öneriyorum” diye konuştu.
Deniz mevsiminin açılmasıyla çocuklara deniz ile ilgili uyarılarda da bulunan Vali Şahin, “Havaların serin olması nedeniyle henüz çok denize açılan olmadı. Ama havalar yavaş yavaş ısınıyor. Denize girmeye başladığınızda da eğer yüzme bilmiyorsanız denize giremezsiniz. Yüzmeyi yeteri kadar bilmezseniz boğulursunuz. Onun için yüzme kurslarını da biz valilik olarak sonuna kadar destekleyeceğiz. İlkokula başladığınızda yüzme öğreneceksiniz. Yüzmeyi geliştireceğiz. Çünkü Samsun aynı zamanda bir deniz kenti. Denizi olabildiğince güzel kullanacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından 2015 yılında engelliler branşında ulusal ve uluslararası organizasyonlarda dereceye giren sporculara ödüllerini Vali İbrahim Şahin verdi. Ödül töreninin ardından çeşitli branşlarda gösteriler yapmak üzere sporcular sahne aldı. Bugün başlayan yaz spor okulu 2.5 ay sürecek. Yaz spor okullarında 24 branşta 8 bin sporcu eğitim görecek.
BİZE ULAŞIN