(Özel Haber) Suriyelilere Sahur Ve İftar İçin Ekmek Dağıtıldı

Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde yaşayan Suriyelilere, sahur ve iftar için ekmek dağıtıldı.
Sivil Toplum örgütleri tarafından tespit edilen Suriyelilere, her pakette 8 ekmek olmak üzere toplam 50 bin paket Suriye ekmeği dağıtılıyor. Aşırı sıcak havaya rağmen kapı kapı dolaşarak ekmekleri Suriyelilere ulaştıran gönüllüler, Ramazan ayının başlamasıyla sıcak yemek ve kumanya dağıtımı gibi çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.
Türkiye’de üçüncü Ramazan ayını geçirecek Suriyeliler, Ramazan aylarında gerçekleştirilen yardımlar nedeniyle Türk yetkililerine ve sivil toplum örgütü temsilcilerine teşekkür etti.
Türkiye’de ilk defa Ramazan geçirecek olan Suriyeliler ise ülkelerinden ve evlerinden uzakta olmanın endişesini taşıyor. Suriye’nin Tel Abyad kentinden Akçakale’ye sığınan Suriyeli Emine Derviş, 2 Ramazan ayını Lübnan’da geçirdiğini kaydetti. Bu yılki Ramazan ayını Tel Abyad’da geçirmeyi planladıklarını belirten Derviş, kentteki koalisyon uçaklarını bombardımanı ve PYD ile ÖSO güçlerinin çatışmaları nedeniyle Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldıklarını söyledi. Lübnan’daki kamplarda büyük sıkıntı yaşadıklarını da kaydeden Derviş, "Daha önce 2 yıl, Lübnan’da, Ürdün’de kaldım. Buradaki gibi rahat değildik. Burada insanlar bize yardım ediyor. Bölge halkının çoğunluğunun da Arap olması bizim için ayrıcalık oldu. Bu Ramazan ayını burada geçireceğiz. Türkiye bize yardımcı olursa, inşallah güvenli şekilde burada kalırız. Tel Abyad’da ciddi güvenlik sorunu var. Bu sorun aşılıncaya kadar dönemeyiz" dedi.
Suriyeliler, gönüllülerin battaniye gibi diğer yardım malzemelerine ihtiyaçları olup olmadığını sormaları üzerine, ihtiyaçlarının olmadığını söyleyerek, teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN