2015 milletvekili genel seçimi

2015 Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlar belli oldu. AK Parti, CHP, MHP ve HDP 2015 Genel Seçim sonuçlarına göre Meclis'te temsil edilmeye hak kazandı. İşte 2015 Genel Seçim Sonuçları

2015 milletvekili genel seçimi
Genel Seçim sonuçları artık netleşti. Genel Seçim sonuçlarına göre Ak Parti birinci parti olmasına rağmen tek başına iktidar olacak sayıyı bulamadı. Seçim sonuçlarından çıkan diğer önemli sonuç ise HDP'nin barajı geçmiş olması. CHP ise seçim sonuçlarına göre istediğini alamamış gibi gözüküyor.


2015 Genel Seçimleri'ne göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) %40.8 oy alarak 258 milletvekiliyle temsil edilmeye hak kazandı.
Meclis'te 2. parti olarak %25 oy oranı ve 132 milletvekiliyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yer aldı.

CHP'nin ardından %16.4 oy oranıyla 80 milletvekili kazanan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve %13.1 oy oranıyla 80 milletvekili kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) geldi.

SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

SEÇİM SONUÇLARINDA DEĞİŞİKLİK


Kocaeli'de son sayımlara göre, 1 milletvekilliği el değiştirerek MHP'den HDP'ye geçti. Türkiye genelinde HDP'nin milletvekili sayısı 80'e yükselirken, MHP'nin ise 80'e düştü

Kocaeli'nde sabaha karşı yapılan son sayımlara göre milletvekili dağılımında değişiklik oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, MHP 163 bin 612 oy, HDP 82 bin 422 oy aldı. Sabah saatlerine kadar önde giden MHP'nin 2. sıra milletvekili adayı Lütfü Türkkan'ın yerine, açılan son sandıklardaki sonuçlara göre HDP 1. sıra adayı Ali Haydar Konca TBMM'ye girmeye hak kazandı. Buna göre, Kocaeli'de milletvekili dağılımı AK Parti 6, CHP 3, MHP ve HDP 1'er olarak gerçekleşti. Öte yandan, MHP ve HDP Türkiye genelinde 80'er milletvekili çıkarmış oldu.

Milletvekili genel seçiminde iktidardaki Ak Parti tek başına iktidarı kaybetti. Seçim kampanyası boyunca baraj sorunu tartışılan HDP rahat bir oy oranına ulaşarak Meclis'e girdi.

Türkiye bugün 25'inci dönem milletvekili genel seçimini yaptı. Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de tamamlanırken katılım yüzde 85'leri aşan yüksek bir oranda gerçekleşti. Sandıkların kapanmasının ardından geçilen tasnif ilerledikçe Meclis'te 4 partinin yer alacağı tablo ortaya çıktı.

Saat 23.00'te tasnif yüzde 99.93 oranında tamamlanırken, yüzde 5'lere varan oy kaybeden Ak Parti'nin oy oranı yüzde 40.81, CHP'nin oy oranı yüzde 25.1, MHP'nin oy oranı yüzde 16.32, HDP'nin oy oranı yüzde 13.1 oldu.

2015 Milletvekili Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre oy dağılımı ve milletvekili sayısı belli oldu. Türkiye genelinde sandıkların yüzde 99'u açılırken 2011 seçimlerinde 49.95 oy alan AK Parti, bu seçimde yüzde 40,81 oy alarak mecliste 258 sandalyenin sahibi oldu.
AK Parti'yi 25.01'lik oy oranıyla CHP izlerken 132 vekili Meclise girmeye hak kazandı. MHP 16,32'lik oy dilimiyle 81 milletvekiliyle Meclise gidecek. Seçime ilk kez parti olarak giren HDP ise barajı aşarak yüzde 13.1 oy aldı. Bu sonuçlarla HDP 79 milletvekilini meclise sokacak. Açılan sandıklar ve oy dağılımına göre seçime bağımsız olarak giren hiçbir aday meclise gidemiyor.


Başbakan Davutoğlu seçim sonuçlarını değerlendirdi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekili genel seçimi sonuçlarına ilişkin, "Allah hayırlı, mübarek eylesin seçim neticelerini. İnşallah yine birlikte olacağız. Allah, milletimiz için ülkemiz için hayırlara vesile kılsın" dedi.

Davutoğlu, özel uçak ile saat 22.15'te Ankara'ya geldi. Davutoğlu'nu Esenboğa Havalimanı'nda, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve diğer ilgililer karşıladı.

Havalimanı çıkışında "Dik dur eğilme bu millet seninle" tezahüratlarıyla kendisini karşılamaya gelen partililere seslenen Davutoğlu, "Hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Büyük bir demokrasi şöleni yaşıyoruz. Hepinize seçim kampanyası sürecindeki gayretleriniz ve böyle büyük bir muhabbetle bizi karşılamanız dolayısıyla teşekkür ediyorum. Allah hayırlı, mübarek eylesin seçim neticelerini. İnşallah yine birlikte olacağız. Allah milletimiz için ülkemiz için hayırlara vesile kılsın" dedi.

Davutoğlu, daha sonra partisinin seçim otobüsüyle AK Parti Genel Merkezi'ne doğru hareket etti.


Kılıçdaroğlu : Bir dönem kapandı demokrasi kazandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi önünde partililere seslendi. Kılıçdaroğlu, " Bir dönem kapandı demokrasi kazandı. Yaşasın demokrasi" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Aynı yüreklilikle çalışmaya devam edeceğiz. Bir dönem kapandı demokrasi kazandı. Hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Hepinizi muhabbetle kucaklıyorum. Demokratik yollarla bir baskıcı dönemi son erdirdik. Demokrasi kazandı. Türkiye kazandı. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinizi var olun sağ olun. Hepinize söylüyorum. Yaşasın demokrasi" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na partililer, "Kemal Başbakan" sloganları ile destek verdi.


2011 SEÇİMLERİNDE NE OLMUŞTU?

İSTANBUL: 2011 yılı genel seçimlerinde AK Parti yüzde 49 oy almış ve 327 milletvekili çıkarmıştı. CHP yüzde 25 oy ile 135 milletvekili çıkarırken MHP yüzde 13 ile 53 milletvekilini Meclis'e sokmuştu. 2011 genel seçimlerinde HDP bağımsız olarak seçime girmişti. Seçimler sonucunda bağımsız olarak Meclis'e giren milletvekili sayısı 35 olmuştu. İstanbul'dan Ak Parti 46, CHP 29, MHP 7, HDP 3 milletvekili çıkarmıştı.

İZMİR: 2011 milletvekili genel seçim sonuçlarına göre AK Parti İzmir'de 11 , CHP 13 ve MHP 2 milletvekili çıkarmıştı.

ANKARA: 2011 milletvekili genel seçim sonuçlarına göre AK Parti Ankara'da 17 , CHP 10 ve MHP 4 milletvekili çıkarmıştı.
BİZE ULAŞIN