Yurt dışı oylarından HDP'ye bir vekil daha

Kocaeli'de yurt dışı oyları HDP'ye 1 milletvekili getirdi.

Yurt dışı oylarından HDP'ye bir vekil daha
KOCAELİ'de dün gece resmi olmayan sonuçlara göre 11 milletvekilinden 6'sı Ak Parti, 3'ü CHP, 2'sini de MHP kazanmış olarak görünmesine rağmen, yurt dışı oylarının ilave edilmesiyle MHP'nin 1 milletvekili, HDP'ye geçti. Türkiye genelinde HDP'nin milletvekili sayısı 80'e yükselirken, MHP'nin ise 80'e düştü.

Sandık sonuçlarına göre aynı zamanda Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcoğlu, Zeki Aygün, İlyas şeker, Mehmet Akif Yılmaz ve Cemalettin Kaflı Ak Parti'den milletvekili seçildi.

CHP'den Avukat Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan, milletvekili oldu. MHP'de ise eski milli futbolcu Saffet Sancaklı ile bu yıl ikinci sıradan gösterilen Lütfü Türkkan seçilmiş görünüyordu.

Ancak Sabah saatlerinde yurt dışından gelen oyların ilave edilmesiyle, MHP'nin milletvekili sayısı 1'e düştü ve HDP 1 milletvekili çıkardı. Bu sonuca göre HDP'nin birinci sıra adayı Ali Haydar Konca seçilmiş oldu. MHP'nin itirazı sonucu değiştirmezse Lütfü Türkkan, Meclis'e giremeyecek.


2015 Genel Seçim Sonuçları"ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Kocaeli'de yapılan son sayımlara göre, TBMM'ye girmeye hak kazanan HDP 1. sıra adayı Ali Haydar Konca, "Kocaeli milletvekiliyim, demokrasi, barış ve özgürlük için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Konca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sonuçların herkes için hayırlı olmasını dileyerek, HDP'nin barajı aşarak meclise girmesinin Türkiye'de demokrasi, özgürlük ve barış açısından yeni bir başlangıç olduğunu belirtti.

Sonuçların partisi ve kendisi için mutluluk verici olduğunu ifade eden Konca, şunları söyledi:

"Kocaeli milletvekiliyim, demokrasi, barış ve özgürlük için elimizden geleni yapacağız. Kocaeli'nin sorunlarını çözmek için elimizden ne gelirse onu yapacağız. Kocaeli halkına teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Yurtdışı oylarının mahsubunun teknik hesabı var, o doğrultuda olunca kentteki milletvekili dağılımı değişti."

HDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Akgül de yurtdışı oylarının eklenmesinin ardından Kocaeli'de bir milletvekili çıkarmayı beklediklerini anlatarak, "Çok güzel oldu. HDP'nin batı illerinden milletvekili çıkarması Türkiye geneli açısından partinin Türkiyelileşmesi kavramı tam yerine oturdu. Olması gerekiyordu, elimizdeki imkanlarla çalıştık. Bu sonuç ortaya çıktı, sevinçliyiz" diye konuştu.

-MHP İl Başkanı Ünlü

MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü ise sandıklardan gelen mazbataları incelediklerini, evrakların tekrar gözden geçirildiğini vurgulayarak, "Bir şey bulursak, ona göre hareket edeceğiz. Seçim kuruluna itiraz edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Kocaeli'de son sayımlara göre, 1 milletvekilliği el değiştirerek MHP'den HDP'ye geçmişti.
BİZE ULAŞIN