Sigorta eksperlerine Koronavirüs duyurusu

TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle tedbir kuralları duyurusu yayınladı. Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği tarafından üyelere gönderilen ve derneğin internet sitesinden yayınlanan duyuruda sigorta eksperlerinin dikkat etmesi gereken kurallar şu şekilde sıralandı:

Sigorta eksperlerine Koronavirüs duyurusu
Perşembe 19.03.2020 17:09
Güncelleme: Cuma 20.03.2020 10:39
ABONE OL

1- Ekspertiz sürecinde kati suretle eldiven ve maske kullanılmalı, özellikle yurtdışından gelen araç, emtia hasarları ile ekspertiz için ziyaret edilen yerlerde; şüpheli kişilerin bulunduğu mekanlarda, otel- hastane gibi yüksek riskli mahallerde eldiven ve maske yanı sıra tulum kullanılmalıdır.

2- Ekspertiz esnasında gerek sigortalı, gerekse diğer kişilerle sosyal mesafe düzeyi korunmalı, ekspertizi yapılan nesnelere eldivensiz dokunulmamalıdır.

3- Yüksek riskli konut, iş yeri, depo, gemi, araç ve diğer taşıyıcılar gibi alanlarda ekspertiz öncesi, tulum, maske ve eldiven takılmasına mutlak surette dikkat edilmelidir.

4- Hasar evraklarının zorunlu olmadıkça elden alınması yerine dijital yollardan temin edilmesi ve iletilmesi sağlanmalıdır.

5- Ofis çalışanlarının farkındalığı için gerekli bilgilendirme sizler tarafından sağlanarak, ofis ziyaretleri sınırlandırılmalıdır.

6- Ofislerin temizliğine dikkat edilmeli, dezenfektan kullanılmalı, hijyen kuralları uygulanarak kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

7- Evraklarla temas yapan tüm personelin mutlak suretle eldiven ve maske kullanması sağlanmalıdır.

8- Dışarıdan gelen kargo ofis içine alınmadan eldiven ve maske kullanılmak suretiyle açılmalıdır.

9- Hastalık belirtileri gösteren personel derhal hastaneye yönlendirilmeli, söz konusu personele gerekli izinler verilerek, diğer ofis çalışanlarının güvenliği sağlanmalıdır.

10- Hamile, olan ya da riskli grupta yer alan çalışanlara (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları; obezite ve diyabet, kalp damar hastalıkları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) izin kullandırılmalıdır.