Hem Yaz Sıcağına Hem Ocak Ateşine Direniyorlar

Hem Yaz Sıcağına Hem Ocak Ateşine Direniyorlar
Siirt’te fırıncılar Ramazan ayında hem yaz sıcağı hem de fırın ocağı ateşine direnerek 80 derecede ekmek parası kazanıyor.
Siirt Çal Mahallesi’nde yaklaşık 25 yıldır fırıncılık yaptığını aktaran Zübeyir Çetin, Ramazan ayının sıcakların en yoğun olduğu yaz aylarına denk gelmesinin kendilerini ciddi anlamda etkilediğini söyledi. 80 derecede ekmek çıkarmalarına rağmen oruçlarını tutup ibadetlerini aksatmadıklarını aktaran Çetin, “Ramazan ayında özellikle iftara birkaç saat kale fırınlarda aşırı yoğunluk artıyor. Biz de gelen müşterilere en güzel hizmeti sunmak için yumurtalı, susamlı tüm ekmek çeşitleri çıkarıyoruz. Ramazan’da gündüz normal ekmek çıkarıyoruz. İftara 3-4 saat kala hamuru hazırlayıp pide yapımına başlıyoruz. Ramazan ayı mevsimlerin en sıcak günlerine denk geldi. Bu sıcaklar belki en çok biz fırıncıları olumsuz etkiliyor. Çünkü dışarısı 35-40 derece, içeride ocağının karşısında ise 80 dereceyi buluyor. Yani yaz sıcağının yanında bir de fırın sıcaklığı eklenince ister istemez zorlanıyoruz. Açlık hissi çekmiyoruz, sık sık terlediğimiz için susuyoruz. Ancak buna rağmen oruçlarımızı tutuyor ve ibadetlerimizi aksatmıyoruz” dedi.
Çocuklarının nafakası için bu mesleği yaptığını aktaran Çetin, “Fırıncılık mesleğimden hiçbir zaman şikayetçi olmadım. Çıraklıkla birlikte yaklaşık 25 yılı geride bıraktım. Her mesleğin kendine göre bir zorluğu var. Allah güç ve kuvvet verdikten sonra müşterilere en güzel ekmek çeşidini sunmaya devam edeceğim, çünkü ailemin nafakasını bu bu sıcaklıktan çıkarıyorum” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN