'Biz sansür heyeti değiliz'

Bakan Ertuğrul Günay sinema yazarları arasındaki 'sansür' tartışmalarıyla ilgili "Bizi bir sansür heyeti yerine koyup, bizden bütün filmlerin her sahnesini izlememiz ve buna göre gösterilmesine izin verip vermememizi beklemek yanlış olur. Bu imkânsız bir şey" diyor

Bir süredir sinema yazarları arasında zaman zaman düzeyli kimi zaman da 'sen kimsin' türü laflarla bezenerek düzeysizleşen, bir 'sansür' tartışma yaşanıyor. Tartışmanın odağında ise 11 yıldır düzenlenen !f İstanbul Film Festivali'nde bu yıl gösterilen kimi filmlerin içeriği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu festivale verdiği destek var. Yaklaşık bir aydır süren tartışmayı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da takip ediyor. Tartışmayı özetlersek, taraflardan biri sinema yazarı İhsan Kabil. Kabil, Star gazetesinde 'Tartışmaya 'açık' filmler' başlıklı yazısında "Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da festival destek fonu alan festivale (!f İstanbul) biraz daha yakından bakıldığında, bazı filmlerin içeriklerinin toplumun genel kabul görmüş değerlerinin dışında konulardan seçilmesine özel bir gayret gösterildiği dikkat çekiyor. (...) bir bütün olarak ele alındığında, toplum yapısı ve ahlak değerleriyle çatışan bu tür yapımların varlığı festivalin değerinden kaybettiriyor ve devlet desteğinin varlığını sorgulatıyor" yazmıştı. Tartışmanın bir diğer tarafı Radikal'in sinema yazarı Uğur Vardan ise "Yeni bir 'ihbar' hattı' başlıklı yazısıyla Kabil'e cevap verdi: "Bağımsız Film Festivali !f'i, başta Kültür Bakanlığı olmak üzere cümle aleme ispiyonladı Kabil. (...) '!f'in sponsorları arasında yer alan Kültür Bakanlığı'na da "Siz kimlere arka çıktığınızın farkında mısınız?" ayarı verdi."

BİR AHLAK MESELESİ
İhsan Kabil, ise Uğur Vardan'a cevaben 'Eleştiri ve tahammülün sınırlarında...' başlıklı yazısında "Sadece festivalin kataloğundan aldığım film tanıtım yazılarından derlediğim bu bilgilerle aslında bir film festivalinden ne beklenmesi veya beklenmemesi üzerine bir yazıydı. Yer darlığından başka örneklerin girmediği yazıda, festivalde önemli miktarda iki aynı cinsin girdiği ilişkiyi aktaran yapımın yer aldığını ve filmlerde toplumun genel kabul görmüş ahlak değerlerinin hedef alındığını belirtmiştim. (...) Öte yandan toplumun mihenk taşının aile kurumu olduğunu düşünürsek, bunu darmadağın etmeye, aşkın ve spiritüel boyutu yok saymaya çalışarak, mediocre, kitsch ve banaliteyi meşru kılmaya dönük edim ve verimlerin nitelikleri üzerine kafa yormaya çalışalım derim." yazdı. Uğur Vardan ise 'Sansürcü olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu" başlıklı yazısında "Kabil'in bakanlığa ilişkin beklentisi de tuhaf. çünkü bu bakanlık, festivallere nereden yardım yapıyor? En basit tanımıyla, vatandaştan topladığı vergilerden. Peki vergiyi alırken "Sen eşcinselsin, sen tek gecelik ilişkilerden yanasın, sen barlarda sürtüyorsun, sen hardcore seks sahnelerinden hoşlanıyorsun, sen ateistsin, senden vergi almıyorum" diyor mu? Demiyor. O halde aldığını vatandaşına geri verirken, niye tek bir kıstasa, "Aileye yerimiz vardır"a sırtını dayayacakmış" yazdı.

ESKİ TARTIŞMA ALEVLENDİ

Tartışmaya Yeni Şafak'tan Yusuf Kaplan'ın 'Muhkem bir Arşimet noktanız var mı?' yazısıyla katıldı. Kaplan yazısında "Sinematek'in kurulmasından bu yana, film sektörüne hâkim olan bu çevre, bu ülkenin kültürel, entelektüel ve estetik kaynaklarına oryantalistlere rahmet okutacak kadar yabancı ve şaşı bakagelmiş, gönüllü acentalık yaparak Batı'dan sorgusuz sualsiz ithal ettikleri kendi köksüz ideolojik yönelimlerinin dışındaki bütün yönelimleri es geçmiş, yoksaymış, onlara nefes bile aldırmamış, yetenekleri kendinden menkul, acınası bir çevredir" diyerek tartışmanın alanını genişletti. Radikal'den Fatih Özgüven ise "İf İstanbul'da Yusuf Kaplan'ın asıl havalandırmak istediği klasik bir kan davası: Sinematek ve onun aydınlarının memlekete ettikleri... Bu çok eski ve artık aşıldığını sandığım bir mevzudur... Muhafazakârlık da değişmeli" yazdı.

GÜNAY: HERKES ANLAYIŞLI OLSUN
Yaklaşık bir aydır süren bu tartışmada sonunda Bakan Günay da söz aldı. Günay, SABAH'a yaptığı açıklamada film festivallerine destek verirken kimi kriterleri olduğunu hatırlatıp, festivallerin içeriğiyle bakanlık olarak ilgilenmediklerini onun sorumluluğunun düzenleyene ait olduğunu söyledi. Günay "Bakanlığa, kültür etkinliğinin fikir projesi geliyor. Bize gelip 'biz Türkiye sineması ya da dünya sinemasının seçkin örneklerini bir ya da birkaç ilde sergileyeceğiz' diyorlar ve etkinlik için destek istiyorlar. Ana fikir doğruysa biz sınırlı bir destekte bulunuyoruz. Zaten hiçbir etkinliğin bütün giderlerini kesinlikle karşılamıyoruz. Şimdi bizim destek verdiğimiz bu etkinlikler için toplumun bir kesimini rahatsız bir sahne varsa bu bizim sorumluluğumuzda değil. Biz sansür heyeti değiliz. Etkinliklerin bütün sorumluluğu organizasyonu yapanlarda. Bu nedenle herkesin anlayışlı olması lazım. Ama bizi bir sansür heyeti yerine koyup, bizden bütün filmlerin her sahnesini izlememiz ve buna göre gösterilmesine izin verip vermememizi beklemek yanlış olur. Zaten bu imkansız bir şey" dedi.
BİZE ULAŞIN