Gözaltına Alınan Canlı Kalkanlar Serbest Bırakıldı

Gözaltına Alınan Canlı Kalkanlar Serbest Bırakıldı
Canlı kalkan eyleminin sürdüğü Cudi Dağı’ndan dönen HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ve beraberindeki 5 kişi askerlerce karakola götürüldü. İrmez kimlik tespitinin ardından serbest bırakıldı. Diğer 5 kişi de adli kontrol kararı ile hakim tarafından serbest bırakıldı.
Şırnak’ta askeri operasyonların sürdüğü Cudi Dağı’nda canlı kalkan eylemi yapan grupla beraber bölgede bulunan HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ile HDP PM üyesi Aslan Dişçioğlu, HDP merkez İlçe Eş başkanı Agit Yiğit, Belediye Meclis Üyesi Taybet Bilgin, DBP yöneticisi Mehmet Sümbül ve Milletvekili Aycan İrmez’in şoförü Müslüm Tatar, Şırnak Kömür Ocakları çıkışında jandarma tarafından durdurularak karakola götürüldü. Gözaltına alınanların adliyeye getirildiğini duyan çok sayıda vatandaş adliye önüne geldi.
HDP Milletvekili Aycan İrmez, kimlik tespiti yapıldıktan sonra serbest bırakılırken, diğer 5 kişi mahkemeye sevk edildi. Şırnak Adliyesine getirilen kişi ifadeleri alındıktan sonra adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.
Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, “Karakolda vekil olduğumu beyan etmeme rağmen, kimliğimi göstermeme rağmen, size ilişkinde kimlik tespiti yapmak zorundayız. Bu da bir nevi gözaltı işlemlerinden bir tanesi. Çünkü bir kişi gözaltına alındığında direk kimlik tespiti yapılıyor ve bu bana da uygulandı. Kimlik tespitim yapıldı. Orada onlara sunmuş olduğum kimlikte TBMM yani milletvekillerin kullanmış olduğu kimlikti. O esnada kimliği görüp bana teslim etmeleri gerekirken ama maalesef bir gözaltı işlemi yapıldı. Kimlik tespiti yapılıp tutanak altına alındı” dedi.

BİZE ULAŞIN