Bakü ve Soçi zirveleri

Başbakan Erdoğan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi, Karabağ sorununun çözümü ve enerji projeleri için tura çıkıyor..

Salı 05.05.2009
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009
ABONE OL
Türkiye Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine yönelik eylem planının, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde küskünlüğe neden olması üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan harekete geçti. Türkiye Azerbaycan arasında yaşanan "kardeş krizi" sonrası ilk sıcak temas 13 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Erdoğan, Bakü'de Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile bir araya gelecek, 16 Mayıs tarihinde de Rusya'nın tatil beldesi Soçi'ye geçerek Rusya Başbakanı Vlidamir Putin ile görüşecek. Erdoğan'ın ajandasında Türkiye -Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi, Dağlık Karabağ sorununun çözümü, Nabucco Projesi ve Mavi Akım-2 projeleri de bulunuyor. Erdoğan, Dağlık Karabağ sorununun aşılması için temas trafiği yürütecek.

GÜL'DEN SÜRPRİZ PRAG GEZİSİ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın bir araya gelmesi planlanan Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ta yapılacak Doğu Ortaklığı toplantısı için Ankara'ya da davet geldiği ortaya çıktı. 7 Mayıs akşamı verilecek olan akşam yemeğine AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti'nin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü de davet ettiği öğrenildi. 7 Mayıs'taki buluşmanın ardından 8 Mayıs'ta Türkiye , Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan ve Kazakistan liderleri bir araya gelecek.