Başbakan Erdoğan: Aydınlığa kavuşsun

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi üyeleri ile ilgili iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusuna “Ben yargı üzerindeki tartışmaları doğru bulmuyorum. Dolayısıyla bu konuyla ilgili olarak da bir siyasetçi olarak da aydınlığa kavuşması beklentimizdir. Temennimiz odur ki en kısa zamanda aydınlığa kavuşur” yanıtını verdi.

Gerçeker: Herkes şüpheleniyor
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt’ün dinlendiği ve üye Serruh Kaleli’nin de “AK Parti kapatma davasında karar verilmeden önce ‘10 dakika ara verelim’ diyerek telefon görüşmesi yaptığı” iddiası hakkında yanlış varsa gereğinin yapılacağını belirtti. Gerçeker, “Bu dinleme konusu toplumun her kesimini rahatsız edecek seviyeye geldi. Mutlaka belirli bir disiplin içinde hukuka uygun biçimde değerlendirmek lazım” dedi. Gerçeker, “Siz de dinlendiğinizden şüpheleniyor musunuz?” sorusunu “Olabilir herkes şüpheleniyor” diye yanıtladı.

Ergenekon-Danıştay davaları birleştirilsin’
Ergenekon davasında, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, mahkemenin, bu dava ile Danıştay’a saldırı davasının birleştirilmesi yönünde görüş bildirilmesini istedi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu davaların birleştirilmesi konusunda muvafakat istediğini belirtti. Şengün talebin 8 Mayıs Cuma günkü oturumda değerlendirilmesine karar verdi.