Erdoğan, bu kez Nâzım’dan okudu

Başbakan Erdoğan, CHP’ye uzlaşma çağrısı yaparken Nâzım Hikmet’ten “Ben yanmasam, sen yanmasan nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” dizesini okudu

Pazar 10.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişiklikleri konusunda CHP'nin uzlaşmaz bir tavır içinde olduğunu belirterek, "Daha baştan 'hayır biz yokuz' diyorlar" dedi. Partisinin Afyonkarahisar İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan, Türkiye'yi aydınlığa çıkarmak için çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu: "Bakın Nâzım Hikmet ne güzel söylemiş, 'Ben yanmasam, sen yanmasan nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa'. Elbette ki yanacağız. Yandım, piştim, oldum var ya... İşte o... Biz diyoruz ki, elimizi taşın altına koyalım. Gelin hukukun önünü açalım, demokrasinin standardını yükseltelim, ortak çözümler arayalım. 6.5 yıldır bu çağrımıza yanıt alamadığımız gibi, engellemelerle karşılaşıyoruz.'' Anayasal konularda ne zaman bir değişiklik gündeme gelse birilerinin hemen tavrını belli ettiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "(Ne yapabiliriz), bunu söylemek yok. Daha baştan 'hayır biz yokuz'. Oluşturulacak olan uzlaşı komisyonunda bakıyorsunuz Meclis Başkanımız bir davet yapar, 'hayır biz yokuz'. Nerede varsın? Hiçbir müzakere, hiçbir mutabakat çalışmasında yoksunuz. Her konuda engelleyici tavır içinde."

'ACELECİ DEĞİLİZ'

Erdoğan önceki gün katıldığı TRT Türk'ün yayınında da anayasa değişikliği sorusu üzerine ''Dar kapsamlı ve üzerinde mutabakatın sağlanabileceği yaklaşım olsun istiyoruz. Sabırlıyız, aceleci değiliz. Gerilime yaratacak hiçbir kanunu görüşmekten yana değiliz'' dedi. Dün İskenderun'da olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin de "Anayasayı yetkili organlar, barolar, TÜ- SİAD, TOBB, üniversiteler ve muhalefetle tartışarak Meclise getireceğiz'' açıklaması yaptı.