Şaşırdınız mı siz?

  1. Haberler
  2. Siyaset
Perşembe 14.05.2009 14:27 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Başbakanı Donald Tusk ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan Sarkozy ve Merkel'e sert çıktı.

Erdoğan, iki liderin son açıklamaları ile ilgili: "Maç oynuyoruz maç esnasında penaltının kuralı değişiyor. Böyle şeyler olmaz. İnsana gülerler. Şaşırdın mı sen derler. Biz bu işleri çok gördük. Sayın Merkel ve Sayın Sarkozy ile bunları çok konuştuk. Kimse bu koltuklarda devamlı değildir. Gelip geçildir. Bu fasıllar yerine getirildiği zaman herkes gibi bizde buraya dahil olacağız. Bu fasıllar bitmeden bizi alın demiyoruz. Bir çok Avrupa ülkesinden daha fazla AB muktesabatına uygunuz. Bazı liderlerin seçim süreçlerinde verdiği mesajlar şık değildir. Biz tabi ne Bayan Merkkel'in ne de Sarkozy'nin avukatlığını yapacak değildir. Bu söylediklerimiz ne Alman ne Fransız halkına yöneliktir. Bu gerçekleri herkese anlatmak gerek." dedi.


DAVUTOĞLU: "AB'YE TAM ÜYELİK İSTİYORUZ. YA TAM ÜYE OLACAĞIZ YA DA ÜYE OLMAYACAĞIZ"

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin AB ile yürütülen üyelik müzakerelerinde tek hedefinin bulunduğunu belirterek, "Ya tam üye olacağız ya da üye olmayacağız" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün gece geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de, kaldığı otelde AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren kahvaltıdan sonra Davutoğlu ve Rehn ortak basın toplantısı düzenledi.Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Olli Rehn ile çok olumlu ve verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakereler sürecinde Türkiye'nin tek hedefi bulunduğunu vurguladı. Davutoğlu, ''AB'ye tam üyelik istiyoruz. Ya tam üye olacağız ya da üye olmayacağız'' dedi.Bakan Davutoğlu, Türkiye'de reformların uygulanmaya konma sürecinde son zamanlarda hızlanma olduğuna da işaret etti. Türkiye'nin AB ülkelerinden bir isteği olduğunu ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin AB üyeliği konusunun iç sorunlarda kullanılmamasını istedi. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinden yana olduklarını belirten AB Komisyonu üyesi Olli Rehn de Türkiye'nin coğrafi konumu açısından da Birlik için önemli bir ülke olduğuna işaret etti ve Türkiye'nin üyeliğinin bölgede istikrar ve barışın sağlanmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinde ele alınan Kıbrıs sorununun çözümünün de önem taşıdığını ifade eden Rehn, AB Komisyonunun Türkiye'nin tam üyeliğine desteğinin sürdüğünü söyledi. Rehn ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla atılan adımlara AB'nin destek verdiğini belirtti.

İsveçli bir gazetecinin terör örgütü PKK ile ilgili sorusu üzerine Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu kaydederken, Rehn de AB'nin de PKK'yı terör örgütü olarak kabul ettiğini ve terör örgütleri listesine aldığını hatırlattı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, basın toplantısından sonra İsveç'ten ayrıldı.

BUGÜN NELER OLDU