TBMM'de dün

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
Başkanlık Divanı
Personelin çocukları:
TBMM Başkanlık Divanı, Meclis'te '4C' kapsamında çalışanların emekli olması halinde çocuklarının işe başlamasına ilişkin düzenlemeyi kaldırdı. Bu karar CHP'lilerin "Burası saltanat yeri değil, bu devamlılık halkı Meclis'ten koparıyor" şeklindeki itirazları üzerine alındı. Milletvekili olmayan parti genel başkanlarının Meclis'te basın toplantısı düzenlemesine kısıtlama getirilirken, milletvekili eş ve çocuklarına giriş kartı verilecek. Milli Saraylar fiyat tarifesi de zamlandı.

Genel Kurul

Mayın temizleme:
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Suriye sınırında bulunan mayınların temizlenmesiyle ilgili olarak, Genel Kurul'da görüşülen Yasa Tasarısı'nı eleştirdi. "Yasayla Türkiye ile Suriye sınırında uluslararası piyasalarda hisseleri satılabilen yabancı kimlikli bir tampon bölge oluşturulması mümkün olacaktır" diyen Şandır, Türkiye'nin güvenliğinin geleceği açısından tehlike teşkil ettiğini belirttiği yasanın sonunun vatana ihanete ulaşacağını iddia etti.

Kadın Komisyonu
MİT'e eleman alma
: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, ilk toplantısında MİT'e uyarı kararı aldı. CHP'li üye Canan Arıtman'ın, "MİT'e elaman alımında 'erkek olma' şartı aranması" ile ilgili verdiği önerge kabul edildi. MİT hem mektupla hem sözlü olarak uyarılacak ve Başbakanlık'ın 2005 tarihli "kamuya işe alımda cinsiyet ayrımı yapılmaması" genelgesi hatırlatılacak. Komisyon ayrıca kız çocuklarının erken yaşta evlendirmeleri inceleyecek. Uğur BECERİKLİ /ANKARA

Anayasa Komisyonu
Nüfusu azalan iller: Anayasa Komisyonu, her ile en az 2 milletvekili verilmesine ilişkin Yasa Teklifi'ni görüştü. Nüfusu azalan ve 2 milletvekili çıkaramayacak 5 ili ilgilendiren teklif detaylı değerlendirme için alt komisyona gönderilirken, AKP Bayburt Milletvekilleri Ülkü Güney ve Fetani Battal'ın verdiği teklife CHP'li üyeler karşı çıktı ve "nispi temsil"e aykırı olacağını iddia etti.