Hukukçular iş başında

15 yıl önce DEP’li milletvekillerinin kapıda tutuklandığı Meclis’te bu kez haklarında bölücülük davası açılan 5 DTP’li milletvekilinin savunmalarının alınması gündemde. Hukukçular çözüm arıyor

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
TBMM, 15 yıl önce DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra yaka paça gözaltına alınmalarına benzer bir sıkıntı yaşamamak için formül arıyor. Ankara Ağır Ceza Mahkemesi, DTP'li Selahattin Demirtaş, Emine Ayna, Fatma Kurtulan, Aysel Tuğluk ve Sabahat Tuncel'in, bölücülük suçlarında dokunulmazlık istisnası getiren 14'üncü madde kapsamında olduklarını belirterek, açılan davalarda ifade vermeye çağırdı. Bu milletvekillerinin savunma vermesi için de Meclis'e yazı gönderdi. Meclis Başkanı Köksal Toptan, DTP'li 5 milletvekili için örnek bir durum bulamayınca çözümü hukukçulara bıraktı.

TOPTAN'IN SÖZLERİ

Toptan "mahkeme doğrudan savunma alabilir mi" sorusunu yanıtlarken, "Anayasa'nın lafzına baktığımız zaman, aslında davet üzerine savunma yapmaya gidilmediği takdirde, yasaların öngördüğü şekilde, ısraren sanıkların mahkemeye götürülüp orada savunmalarının yapılmasının sağlanması mümkün" dedi. 14'üncü maddenin bazı durumlarda yargılamanın devam etmesini hüküm altına aldığının altını çizen Toptan, "Bazı hukukçular 'sistemin mutlak dokunulmazlığı düzenlediği için bu halde bile dokunulmazlığın olabileceğinden' söz ediyor. Hukuki sonuca varmaya çalışıyoruz" dedi. Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya "Komisyon, DTP'lilerin suçlarının bölücülük suçu olup olmadığına çözüm üretir" önerisi yaptı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin de "Uygulamadan kaynaklanan sorunları aşmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

14. madde ne diyor?
ANAYASA'DA yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.

DTP'lilerin çağrısı
Selahattin Demirtaş: Genel dokunulmazlık sürüyor. Yapılması gereken bizi yargıya teslim etmek değil, siyaseten sahip çıkmaktır. Meclis Başkanı Köksal Toptan'dan da bunu bekliyoruz.

Emine Ayna: Ne zaman ki Başbakan, hakkındaki yolsuzluk ve zimmet davalarıyla ilgili savcılığa ifade verirse, biz de açılan davalarla ilgili oturur düşünürüz.

Aysel Tuğluk: Biz düşüncelerimizi ifade etmek dışında bir şey yapmadık. Sayın Toptan, fikir özgürlüğü çerçevesinde bakmalı ve dokunulmazlığın kaldırılmasına onay vermemeli

Sabahat Tuncel: Türkiye'de görülmemiş bir olay. Meclis siyaseten karar vermeli. Bütün vekillere eşit davranılacak mı? DTP'li milletvekilleri bunun dışında tutulmamalı.