DP'de Cindoruk devri başladı

Cumartesi 16.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009 20:17
ABONE OL
Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkanlığa 559 oyla Hüsamettin Cindoruk seçildi.

Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar'ın ikinci turda genel başkan adaylığından çekildiğini açıklamasının ardından, üçüncü tura Cindoruk tek genel başkan adayı olarak girdi.

Cindoruk, kullanılan 570 oyun geçerli 559'unu alarak genel başkan seçildi.

Kongre, parti yetkili organlarının seçiminin ardından çalışmalarını tamamlayacak.

''BİRLEŞİK MERKEZ PARTİSİ KURMAYA ÇALIŞACAĞIZ''

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, birleşik merkez partisi kurmaya çalışacaklarını söyledi.

Cindoruk, genel başkanlığa seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, herkesin heyecanla bu kongreyi takip ettiğini ifade etti.

''Bu kongre bence kırat kazanmıştır. Yoksa bu kongreyi benim kazanmam, kaybetmem söz konusu değildir'' diyen Cindoruk, kıratı bütün birikimlerin üstüne koyarak ileri taşıyacaklarını ifade etti. ''Türkiye'de barış partisi haline geleceğiz'' diyen Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kongre sürecinde partiye, şahsıma, sayın Demirel'e yöneltilmiş haksız ithamların hiç birine cevap vermedim. Bir tek polemiğe girmedim. Hatta savunmaya geçmedim. Benim geçmiş siyasi hayatım açıkça kurşun geçmez bir yelektir. Bunu kimse denemesin. Bunca yıl çeşitli partilerde çeşitli görevlerde bulunmuş bir siyaset adamına yaşıyla ilgili itirazlar varken, kongre tarafından bu partinin genel başkanı seçilmesini, geleneklere, töreye bağlı kırat siyasetinin bir başarısı sayıyorum. Şimdi yeni bir başlangıç var. Çeşitli siyasi partilerin, ümitsiz kalmış bütün çevrelerin bütün siyasi kimlik ve kişilikleri birleştirmeye çalışacağız. Birleşik merkez partisi kurmaya çalışacağız.

Biz yeni bir siyasete eski politikacıyla başlıyoruz. Benim deneyimlerim, hüsranlarım, başarılarım, siyaseten aldığım dersler var. Onların hepsini yeni siyaset hayatımızda DP'ye taşıyacağız. Türkiye'nin kalkınması için el birliği yapacağız. Bir tek arkadaşım yerinden oynatılmayacaktır. Partiyi ihraç değil ithal partisi haline getireceğiz. Biz ihracatçı değil ithalatçı olacağız. İktidar partisinin kendi ölçeklerine çekilmesinde yardımcı olacağız. Küçük görünen partide büyük kongre yaptınız. Allah sizden razı olsun.''

ÖZ GEÇMİŞ

1933 yılında İzmir'de doğan Cindoruk, Ankara'da Çankaya ilkokulunu, Atatürk Lisesini ve 1954'te Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi.

1955 yılından itibaren avukatlık yapan Cindoruk, Demokrat Parti, Adalet Partisi, Demokratik Parti, Büyük Türkiye Partisi ve Doğru Yol Partisi'nde il başkanlığı, kuruculuk ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Cindoruk, 14 Mayıs 1985 tarihinde Büyük Kongre'de Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanlığına seçildi. Genel Başkanlığı siyasi yasağı biten Süleyman Demirel'e bırakan Cindoruk, 1991'de TBMM başkanı seçildi ve iki yıl bu görevi sürdürdü.

Daha sonra DYP'den ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdu.

Partisi, Mesut Yılmaz başbakanlığındaki 55. hükümette koalisyon ortağı oldu.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimde Meclis dışında kaldı ve DTP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti.

İngilizce bilen Cindoruk evli ve 3 çocuk babası.

* * *

SOYLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, DP 5. Olağanüstü Büyük Kongresinin kararını verdiğini belirterek, ''Bize düşen bu kararı kabul etmektir'' dedi.

Soylu, ikinci turda genel başkan adaylığından çekilmesinin ardından delegelere hitaben yaptığı konuşmada, bugün Türk siyasi tarihinin güzel günlerinden biri yaşandığını ifade etti.

''Büyük kongre kararını vermiştir. Bize düşen bu kararı kabul etmektir'' diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''16 aydır bu siyasi hareketi büyük bir onurla, Türkiye'nin her tarafında bir tek yanlış yapmadan taşıdık. Benimle mücadele eden bu partinin bir tek tuğlasını ayağa kaldıran herkese minnetlerimi ve şükranlarımı ifade ediyorum. Kırat, asil bir misyondur. Sırat-ı müstakimi bulacaktı. Tarih önünde de vicdanım olarak da hiçbir sorumluluğun sahibi değilim. Düşündüklerimi, inandıklarımı, misyon ve gelecek için gördüklerimi hem kamuoyuyla hem delegelerle paylaştık. Karar sizindir, kararınızın ülkemiz, milletimiz ve partimizin için hayırlı olmasını diliyorum. Birinci turda adaylıktan çekilmeyi düşündük ama yetiştiremedik. Bu turda adaylıktan çekiliyoruz. Allah'a emanet olun.''