DP Kongresi'nde 'Baba' farkı

Demokrat Parti'nin dün yapılan 5. Olağanüstü Kongresi'nde Süleyman Demirel'in desteğini alan Hüsamettin Cindoruk 3. turda 559 oyla partinin yeni genel başkanı oldu

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
DP'DE yerel seçimlerin ardından genel başkan Süleyman Soylu'nun istifasıyla başlayan kongre süreci, adaylığıyla partiye hareket getiren 76 yaşındaki Hüsamettin Cindoruk'un yeni genel başkan seçilmesiyle sonuçlandı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in desteğini alan Cindoruk, üçüncü turda 559 oyla genel başkan seçildi. DP'nin dün Anadolu Gösteri Merkezi'ndeki olağanüstü kongresi beklenenin üzerinde ilgi gördü. Kongrede Tansu Çiller'in desteklediği Süleyman Soylu, Demirel'in desteğini alan Hüsamettin Cindoruk ve Mehmet Ali Bayar'ın yanı sıra Ramazan Yazgan genel başkanlığa aday oldu. Cindoruk, ilk tur oylamada 480 oy alırken, en yakın rakibi Süleyman Soylu'ya 448 oy çıktı. Yazgan kendine bile oy vermediği için hiç oy alamadı. Salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura geçildi. Soylu ve Bayar, Cindoruk'un önde olduğunu görünce ikinci turun sonunda adaylıktan çekildi. Üçüncü tura tek aday olarak giren Cindoruk, 559 oy alarak DP'nin yeni genel başkanı oldu. Cindoruk, genel başkan seçilmesinin hemen ardından da soruları yanıtladı ve Demirel ve Yılmaz'la telefonla görüştüğünü açıkladı. Cindoruk, "Benim geçmiş siyasi hayatım açıkça kurşun geçirmez bir çelik yelektir. Onu kimse delemez" dedi. Cindoruk, hedefini de şöyle açıkladı: "Eski bir siyasetçiyle yeni bir siyaset başlattık. Çeşitli siyasi partilerin ümitsiz kalmış tüm çevreleri tüm siyasi kimlik ve kişilikleri birleştirmeye çalışacağız. Bir birleşik merkez partisi kuracağız. Bir demokratik gösteri yapacağız." DP kongresinde partinin en üst yönetim kurulu olan Genel İdare Kurulu (GİK) seçimleri de yapıldı. Cindoruk'un listesinde Denge arayışı hakim oldu. Listede Demirel'in genel başkanlıktan ayrılmasından sonra Çiller, Ağar ve Soylu'ya küsen Latif Sakıcı, Ahmet Uyanık, Ufuk Söylemez gibi isimlere GİK'te yer verildi. Ayrıca merkez sağda birleşmenin ilk sinyalleri de listede vardı. Edip Safter Gaydalı başta olmak üzere bazı ANAP kökenli isimler listeye girdi. Aralarında Pınar Türenç gibi isimlerin bulunduğu 4 tane kadın üye yer aldı.

Dil altı hapı alıp konuştu
DİVAN Başkanı Hasan Subaşı'nın Soylu'nun salona girişini "Demokrasi Mücahidi" sözleriyle haber verdiği Süleyman Soylu "Delege uyuma Soylu'ya sahip çık" sloganıyla karşılandığı kürsüye çıkmadan önce dil altı hapı aldı.

Cindoruk'un kazanmasında 3 faktör
DEMİREL: Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı olmak için liderlik koltuğunu bırakmasından bu yana ilk kez tavrını çok net ortaya koydu, Cindoruk'u işaret etti.

BİRLEŞİK MERKEZ SAĞ: Cindoruk'un, "merkez sağı birleştirme" projesi tabanda olumlu yankı yaptı.

ERGENEKON İDDİALARI: Cindoruk'un yaşının ve Ergenekon bağlantısı ile ilgilisöylentiler, Soylu'nun parti içinde Ergenekoncular bulunduğu yönündeki açıklamaları da belli ölçüde rahatsızlık yarattı.

Demirel'e hep yakın oldu
1933 yılında İzmir'de doğan Hüsamettin Cindoruk, önemli görevlerde bulunduğu siyasi hayatı boyunca 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hep yakın oldu. 27 Mayıs Darbesi'nden sonra 1960'ta Yassıada duruşmalarında Burhan Apaydın ve Orhan Apaydın ile birlikte Adnan Menderes ve Demokrat Parti yöneticilerini savundu. Bu üç avukatın en genciydi. 1960'tan sonra siyasi hayatını Adalet Partisi, Demokratik Parti, Büyük Türkiye Partisi ve Doğru Yol Partisi'nde il başkanlığı, kuruculuk, Genel İdare Kurulu üyeliği görevleri ile sürdürdü. 14 Mayıs 1985'de Büyük Kongre'de Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi. Genel Başkanlık makamını, siyasi yasağı biten Süleyman Demirel'e bıraktıktan sonra 16 Kasım 1991 - 1 Ekim 1995 tarihleri arasında TBMM Başkanı seçildi. DYP'den ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdu. İngilizce bilen Cindoruk, Dilek Cindoruk ile evli ve üç çocuk babasıdır.