Toptan: DTP'lilere ifade yazısı yanlışlıkla verildi

TBMM Başkanı, DTP'lilerin ifade vermesi için gönderilen yazıyı kendisinin imzalamadığını söyledi. Toptan "Yanlış anlama sonucu, Genel Sekreter'in imzasıyla gönderilmiş" dedi

Pazartesi 18.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
Haklarında bölücülük davası açılan 5 DTP'li milletvekilinin savunmalarının alınması gündemdeyken Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan dün Dolmabahçe Sarayı'nda gazetecilerin DTP'li milletvekillerinin ifade verme sürecine ilişkin sorularını yanıtlarken mahkemeden kendilerine gönderilen tebligatın "bir yanlış anlama sonucu" milletvekillerine iletildiğini söyledi. Toptan, 1 ay kadar önce Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden TBMM Başkanlığı'na bir yazı gönderildiğini hatırlatarak, "Bu yazıda sanıkların savunması alınması için davetiye çıkarıldığı ve gösterilen adreste bulunamadığı için Meclis'e gönderildiği yazıyor. Mahkeme bize adresleri de tebligat yaptı. Tebligatın bizim tarafımızdan yapılması istendi. Zorla getirmenin hangi hallerde olduğunu da bu tebligatta mahkeme söylüyor. Arkadaşlar rutin olarak bana bu 5 milletvekiline tebligat yapılması için bir yazı getirdiler. Ben onu imzalamadım. Yazının bir süre tutulmasını ve girişimlerde bulunmanın doğru olacağını düşündük" dedi.

'ALLAH ŞAHİDİM, ÇIRPINIYORUM'
Toptan, "Fakat kendi içimizde bir yanlış anlama sonucu Meclis Genel Sekreteri'nin imzasıyla bu tebligat milletvekillerine gitti. Bir gün sonra öğrendim ve görevli arkadaşlardan tebligatın geri alınmasını rica ettim. 4 milletvekiline giden yazı geri alındı. Aysel Tuğluk Ankara dışında olduğu için onu da çarşamba günü alacağız" dedi. AK Parti grubuyla DTP grubu arasında kendisi açısından bir fark olmadığını belirten Toptan "Allah şahidim çırpınıyorum. Ama onların bu konuyla ilgili değerlendirmelerini duydukça üzülüyorum. Ortamı gerginleştirmenin kimseye yararı yok" diye konuştu.

GENÇLERLE SAMSUN'A ÇIKACAK
TBMM Başkanı Toptan, Milli Mücadele'nin başlamasının 90. yıldönümü dolayısıyla dün "Ankara'' isimli gemi ile İstanbul'dan Samsun'a hareket etti. Sarayburnu Rıhtımı'ndan yola çıkan gemide 81 ili temsil eden çocuklar ve gençler Toptan'a eşlik etti. Gemi bugün öğle saatlerinde Samsun'a varacak. Bu arada 90. yıl dolayısıyla bir marş hazırlattıklarını da açıkladı. Toptan "Değerli sanatçımız Can Atilla'nın önderliğinde, Sayın Suna Kan Hanımefendi'nin de katkı yaptığı bir marş ortaya çıktı. Marş, ilk kez kamuoyu önüne çıkıyor'' dedi.

'ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE ÇÖZÜLÜR'
Toptan, sorunun çözülebilmesi için Anayasa'nın değiştirilmesinin de bir yol olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Eğer 14. maddeye atıfta bulunan bölümü kaldırırsak sorun kalmayacak. Zaten bu madde yüzünden Meclis Başkanı olarak ben 'bu milletvekillerinin ifadesini alamazsınız' diyemem. Ancak temennide bulunurum. Ben de biliyorum böyle bir şey olursa bu Türkiye'ye olumsuz etki yapar. Telaşım da ondan. Bunu iç tüzükle halledemeyiz, Anayasa değişikliği şart. Önümüzdeki günlerde Anayasa değişikliği ile ilgili yeni bir girişim başlatacağımız düşünüyorum."