Arınç'tan Kamer Genç'e tepki

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 19:57
ABONE OL
Meclis Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ve ihale işlemleriyle ilgili kanun tasarısının görüşmeleri devam ederken, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in, "Siz İngiliz hükümetinin bakanları mısınız?" sözü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tepkisine neden oldu.

Genç, Manisa Turgutlu Belediye Başkanı'nın, Çal Dağı'ndaki nikel madeniyle ilgili kendisine, "İngiliz büyükelçi bastırdı bakanımız da izin vermek zorunda kaldı" dediğini belirterek, "Siz İngiliz hükümetinin bakanları mısınız yoksa Türk hükümetinin bakanları mısınız?" dedi.

Genç'in sözleri üzerine Genel Kurul kürsüsüne gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Turgutlu Belediye Başkanı ile görüştüğünü, belediye başkanının kendisine "Ben Kamer Genç'i televizyonlardan tanıyorum ne kendisine ne başkasına böyle bir söz söylemedim" dediğini belirtti. Arınç, "Böyle bir ithamı hükümetim adına kabul etmiyorum. Biz Türk milletinin ve Türk hükümetinin bakanlarıyız" dedi.

Meclis Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınlarının temizlenmesi ve ihale işlemleri ile ilgili tasarının görüşmeleri devam ediyor. Tasarıyla ilgili söz alan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Manisa Turgutlu'da bir mitinge katıldığını ve Çal Dağı'ndaki nikel maden arama çalışmalarıyla ilgili protestolar olduğunu belirterek, Turgutlu Belediye Başkanı'nın kendisine, "İngiliz büyükelçi bastırdı Çevre Bakanımız da izin vermek zorunda kaldı" dediğini kaydetti. Genç'in "Siz İngiliz hükümetinin bakanları mısınız yoksa Türk hükümetinin bakanları mısınız?" sözü ise AKP'lilerin tepkisine neden oldu.

Genel Kurul'da Genç'in sözlerine yanıt veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise tepki gösterdi. Genç'in hükümeti itham ederken "hicap' duyduğu kelimeler kullandığını belirten Arınç şunları söyledi:

"Turgutlu Belediye Başkanımızı aradım. Belediye başkanımızın bana söylediği şudur; kesinlikle yalandır, iftiradır. Ben Kamer Genç'i sadece televizyonlardan tanıyorum. Böyle bir konuşmayı kendisine de yapmadım, hiç kimseye de böyle bir şey söylemedim. Lütfen bana tutanakları gönderin ben kendisi hakkında yasal haklarımı kullanacağım ama şunun bilinmesini istiyorum, böyle bir söz yalandır ve büyük bir iftiradır. İngiliz büyükelçi bastırdı ve çevre bakanı izin vermek zorunda kaldı sözünün sayın başkan kabul etmiyorlar ben de kabul etmiyorum. Hükümetim adına böyle bir ithamı kesinlikle kabul etmiyorum. Bundan önceki hükümetlerin bakanlarının olduğu gibi bizim de bir tek idealimiz var Türk milletimizin ve ülkemizin çıkarlarını korumak. Biz Türk milletinin Türk hükümetinin bakanlarıyız."