Cindoruk, Demirel'i DP'ye davet etti

Çarşamba 20.05.2009 00:00
ABONE OL
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, AP ve DYP'nin eski Genel Başkanı, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i DP'ye davet etti. Cindoruk, "Sayın Demirel'i, saygı ve sevgi ile bu demokrasi evine davet ediyorum. Kendisi dilediği gibi gelir ve burada bayram havası yaşatır" dedi. DP 5. Olağanüstü Kongresi'nde Genel Başkan seçilen, Cindoruk, görevine resmen başladı. Cindoruk, parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cindoruk, DP Genel Merkezi'ni " Demokrasi evi " olarak nitelendirirken, şunları söyledi: "Bundan yaklaşık yirmi beş sene önce, Büyük Türkiye Partisi'ni kurarak, bu binayı kiraladık. Şanla, şerefle 16 Mayıs günü açtık. Parti kurmaya müsaade etmeyen darbeci düşünce nedeniyle, 31 Mayıs'ta bu bina boş kaldı. Sekiz ay sonra ise DYP Genel Merkezi oldu. Siyasi tarihimiz ve duygusal açıdan bu binanın büyük önemi var. Onun için siyasi evimiz, demokrasi evimiz diyorum"

AP ve DYP'nin eski Genel Başkanı, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i de anan DP lideri Cindoruk, " Sayın Demirel'i, saygı ve sevgi ile bu demokrasi evine davet ediyorum. Kendisi dilediği gibi gelir ve burada bayram havası yaşatır" dedi. DP'yi merkez sağın tek adresi haline getireceğini daha önce açıklayan Cindoruk, "12 Eylül'e birlikte olduğumuz arkadaşlarımız var, bu siyaset evine ortak düşüncelerimiz olan bütün insanları, bütün arkadaşlarımızı çağırıyorum" diye konuştu. Basın mensuplarının, ANAP'la birleşme sürecine ilişkin sorularını da yanıtlayan Cindoruk, sürecin çok hızlı bir şekilde tamamlanacağını belirtirken, şunları söyledi: "Miladi takvim içinde, birleşme sürecini en hızlı şekilde yürüteceğiz. Tabanlar hazır, parti tüzüklerine bakacağız. Oradaki arkadaşlarımızın çoğu ile vaktiyle beraber yaşamışlığımız var. Herhangi bir ayrımcılık olacağını sanmıyorum."

DP eski Genel Başkan Yardımcısı Dülger'de," Nüfus kağıdına dayalı siyaset olmaz. Akıl yaşta değil, baştadır. Bayar, Yassıada'ya gittiği zaman yetmiş yedi yaşındaydı. Sayın Cindoruk'u karşılamak bizim için onurdur, bu güzel yerde, burayı yine güzel hatıralarla dolduracağız" sözleri ile siyasette yaş ve dönem tartışmalarına tepki gösterdi. DP lideri Hüsamettin Cindoruk daha sonra makamına geçerek, tebrikleri kabul etti.