CHP'li Sevigen'den "eşcinsel hakem" sorusu

Perşembe 21.05.2009 00:00
ABONE OL
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'a yönelttiği soru önergesinde eşcinsel futbol hakeminin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Sevigen Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde son günlerde spor camiasında cinsel tercihi nedeniyle eleştirilere hedef olan 12 yıllık futbol hakemi Halil İbrahim Dinçdağ'ın hakemlik yapıp yapmayacağına ilişkin tartışmaların Dinçdağ'ı incitici ve kırıcı boyutlara ulaştığını söyledi. 14 yıldır hakemlik yaparak spora hizmet ettiğini belirten Diçndağ'ın hakemlik yapmak için önünde hiçbir engel bulunmadığını kaydeden Sevigen "Eşcinseller hakkında yapılan ağır eleştiriler ve onlara karşı oluşturulan dışlayıcı tavır tamiri mümkün olmayan yaralar açmaktadır. Demokrasilerde din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapılmadığı gibi insan haklarından herkes özgürce yararlanabilmelidir. Farklı cinsel tercihi nedeniyle saygı gösterilmeli, toplumsal bir linç kampanyasına dönüştürmekten vazgeçilmelidir" dedi. Sevigen Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'a şu soruları yöneltti:

''Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere, tıp camiası 'eşcinsel, bir hastalık ya da rahatsızlık değildir' şeklinde karar vermişken, bu hakeme hala görev verilmemesini doğru buluyor musunuz? Çalıştığı dönemde çok başarılı olan ve hiç bir hatası olmayan, hayatını spora adadığını ve özel yaşamını görevine yansıtmadığını belirten, olayın çıktığı günden beri çalışamayan hakemin maddi ve manevi zararlarının bedelini kim, nasıl ödeyecek? Medeni cesaret göstererek kimliğini açıklayan hakeme insan hakları adına sahip çıkmayı düşünüyor musunuz?Klasman belirleme sınavlarına giremediği için mağdur olan Halil İbrahim Dinçdağ ve onun gibi çeşitli sebeplerden dolayı sınava girme hakkını kaybeden hakemlere, bir defaya mahsus olmak üzere sınavlara girme hakkı vermeyi düşünüyor musunuz?Toplumda kendini gizlemeye çalışan, mesleğinde çok başarılı olmuş, ancak sırf cinsel tercihlerinden dolayı başarılı olduğu mesleğini yapamayan kaç kişi vardır?''