DTP'liler gelmezse 'zorla getirilmeleri' kaçınılmaz

TBMM'ye mahkemeden gönderilen yazılarda 6 DTP'li vekilin ifade vermeye gelmemesi halinde "zorla getirilme" kararının "kaçınılmaz" olacağı vurgulanıyor

Perşembe 21.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Haklarında bölücülük davası açılan 6 DTP milletvekilinin ifadesinin alınmasına yönelik tartışma büyüyor. Meclis, DEP'li vekillerin yaka paça gözaltına alınmalarına benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için formül ararken, SABAH önemli bir belgeye ulaştı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden TBMM'ye gönderilen Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un durumuyla ilgili yazıda, bir sonraki duruşmaya da gelmemesi durumunda "zorla getirilmesinin" kaçınılmaz olacağına vurgu yapılıyor. Tuğluk gibi yargılamaları devam eden diğer 5 DTP'li milletvekilinin de aynı yazıyla uyarıldığı öğrenildi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, DEP milletvekillerinin götürülüşlerine benzer bir sıkıntı yaşanmaması için, çözüm bulma sürecinde mahkemelerin "erteleme" kararı verebileceğini belirtmişti. Ancak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin TBMM'ye gönderdiği yazılar, mahkemenin "zorla getirilme" kararı verebileceğinin işareti oldu.DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un durumuna ilişkin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin TBMM'ye gönderdiği yazıda, Tuğluk hakkında 26 Mart 2008'de "Yasadışı bölücü PKK terör örgütünün amacı doğrultusunda suçu ve suçluyu övmek" suçundan dava açıldığı belirtildi. Yazıda. Tuğluk'un işlediği iddia edilen suçla ilgili eylemlerin milletvekili seçilmeden önceki dönemi kapsadığı, "bölücülük" suçlarının istisna teşkil etmesi nedeniyle "dokunulmazlık" kapsamına girmediği vurgulandı.

DTP KARAR ALDI
Mahkemenin yazısında şöyle denildi: "Mahkememizce TBMM ve üyelerinin onur ve saygınlığı dikkate alınarak bugüne kadar teknik anlamda zorla getirme kararı verilmediği ancak bu aşamadan sonra yasal düzenlemenin yerine getirilmesinin kaçınılmaz olduğu dikkate alındığında 09.06.2009 günü yapılacak duruşmada hazır olması açısından yazımızın bir suretinin TBMM'nin ilgili birimlerince sanığa tebliği arz ve rica olunur." Öte yandan, DTP'li vekillerin davalarda ifade vermemeleri için, parti yönetimi karar aldı. Genel Başkan Ahmet Türk'ün de, 26 Mayıs'ta Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya katılmayacağı kesinleşti.

Toptan: 1-2 gün sürebilir

TBMM Başkanı Köksal Toptan yargı makamlarının DTP'lerin ifadelerinin alınmasıyla ilgili istemi konusunda, "Umuyorum bir iki gün içinde bu konuda bir noktaya varılabilir. Mevzuatımızı ve AİHM içtihatlarını inceletiyoruz. Gözaltına alma söz konusu değil" dedi.

Atalay: 94 gibi olmayacak
İÇİŞLERİBakanı Beşir Atalay, Meclis'teki 'ifade' kriziyle ilgili olarak "Dileğimiz normal süreçte çözümlenmesidir" dedi. DTP'lilerin TBMM Başkanı Toptan ile görüştüğünü belirten Atalay, "1994'teki görüntüler yaşanır mı?" sorusuna ise "Yaşanmayacak" yanıtını verdi.