Vali Bilici'nin tartışılan açıklaması Meclis'e geldi

Gülefer Yazıcıoğlu, eşinin hayatını kaybettiği helikopter kazasında Kayseri Valisi'nin tartışma yaratan açıklamasının araştırılmasını istedi

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında ölümüne ilişkin TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonu dün Hakkı Köylü başkanlığında toplandı. Komisyon BBP Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Şanverdi, Mustafa Destici, MKYK üyesi Kemal Yavuz'un yanı sıra Gülefer Yazıcıoğlu'nu dinledi. Meclis'ten açıklama yapmadan ayrılan Gülüfer Yazıcıoğlu'nun "Şüphelerim var" diyerek komisyona verdiği bilgiler ve araştırılmasını istediği konular şöyle:

NİYE YÜZÜNDE ŞAŞKIN İFADE?

Eşimin yüzünde şaşkın bir ifade vardı. Bir çarpma olsa, niye yüzünde şaşkın ifade olsun. Bu ifade yüzünde nadir anlarda olurdu. Ben, eşimin 'çarpma anında öldüğüne' inanamıyorum. n Eşimin yanındaki çanta kayıp. Çantadaki, ikinci cep telefonu, silahı, evrak ve para vardı. Telefonu dolaylı yollardan teslim ettiler. Silahı sonradan verdiler. Resmi tutanaklara girmeyen çanta ve evraklar yok. n Birinci telefonu da teslim ettiler. Ancak, onun da hafıza kayıtları silinmişti. n Kayseri Valisi, olaydan hemen sonra "Enkaz bulundu. Yazıcıoğlu'nun bir ayağı ve kaburgası kırık. Hastaneye götürülüyor" dedi. Daha sonra bu açıklama yalanlandı. Üç gün sonra ise enkaz bulundu ve yapılan otopside gerçekten kocamın ayağı ve kaburgası kırık çıktı. Bu tesadüf müydü? Vali, bunu nereden biliyordu? Hangi istihbarat biriminden bu bilgiyi aldı? n Helikopterde CPS ve ELT cihazları için "Yoktu" açıklaması yapıldı. Her ikisinin de olduğu ortaya çıktı. BBP'lilerin dikkat çektiği noktalar arasında ise şunlar yer alıyor: Arama ve kurtarmadaki gecikme, helikopter ve pilotla ilgili kuşkular, ELT cihazının arızalı olup olmadığının belirlenmesi.

TOPÇU: MAŞERİ VİCDANDA ŞÜPHELER VAR
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, partisinin İstanbul İl Teşkilatı'nca düzenlenen toplantıda, Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin "Neticede bu bir ilahi takdir, ama bazı sebepleri var mı? Bu sebepler neler? Maşeri vicdanda kazayla ilgili şüpheler var. Sadece bizim değil milletin vicdanında da şüpheler var. Maşeri vicdanda bu dosya açık duruyorsa devlette de açık durması gerekiyor'' dedi.