Erdoğan'a suikast girişimine 23 yıl hapis istemi

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 12:47
ABONE OL

AK Parti'nin Tekirdağ mitingi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a suikast hazırlığında olduğu iddiasıyla yakalanarak tutuklanan Muammer Altuntaş hakkında "Başbakan'ı öldürmeye teşebbüs" ve "ruhsatsız silah bulundurma" suçundan 23 yıl hapis istemi ile dava açıldı.

Tekirdağ Cengiz Topel Meydanı'nda 16 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen mitinge, ruhsatsız tabanca ile geldiği için gözaltına alınan Tokat Almus nüfusuna kayıtlı 45 yaşındaki Muammer Altuntaş, Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü'nde bir gün gözaltına tutulduktan sonra İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ne sevk edilmişti. Üç gün gözaltında tutulan Altuntaş, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından sorgulanmıştı. Altıntaş, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmeye teşebbüs" ve "ruhsatsız
silah bulundurmak" suçlarından tutuklanması talebiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı. Altıntaş'ın savcılık sorgusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ülkenin kötü gidişinden sorumlu tuttuğu için öldürmek istediğini söylediği öğrenildi.

SUİKAST GİRİŞİMİ BİREYSEL

Terör ve organize suçlara bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Muammer Altuntaş hakkında yürütülen soruşturma bir ay önce tamamlandı. Altıntaş'ın herhangi bir örgütle bağlantısı tespit edilemedi. Savcılık, Muammer Altıntaş'ın eylemi bireysel olduğu gerekçesiyle, dosyasını "görevsizlik" kararıyla Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Altuntaş hakkında Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yazılan iddianame tamamlandı.

Tekirdağ 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Muammer Altuntaş için toplam 23 yıl hapis cezası istendi. Savcılık iddianamesinde miting alanındaki 2'nolu arama kapısında belinde silahla yakalanan Altuntaş'ın kurşunu namluya sürdüğü ve ateşe hazır hale getirdiği belirtildi. Arama noktasında yakalandıktan sonra alınan ilk ifadesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı vurmak istediğini itiraf eden Altuntaş'ın psikolojik sorunlarının olduğunu ve ülkenin kötü gidişinden Başbakan'ı sorumlu tuttuğu için suikast girişiminde bulunmak istediği ifade edildi. Zanlının Tekirdağ ve İstanbul'daki her ifadesinde 'başbakanı vuracaktım' şeklinde ifade vermesi ise dikkat çekti.

Tekirdağ 1. Ağır Ceza mahkemesine açılan davada 24 Haziran 2009 tarihinde hakim karşısına çıkacak olan Muammer Altuntaş'ın hazırlanan iddianamesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a düzenlemek istediği suikast nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 82/1 (g) maddesinde yer alan "Kamu görevlisini görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan 13 yıl ile 20 yıl arasında ceza alması istendi. Ayrıca taşıdığı tabancının ruhsatsız olması nedeniyle de 6136 sayılı Ateşli silahlar Kanunu'nun 13/1 maddesi gereği de 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Toplamda 23 yıl hapis cezası istemi ile yargılanan Muammer Altuntaş, 20 Mart 2009 tarihinden bu yana Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Tokat'ın Almus nüfusuna kayıtlı olan 45 yaşındaki Muammer Altuntaş'ın Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bir doğalgaz tesisatı yapan bir işyeri olduğu ve 2007'de iflas ettiği öğrenildi. Altuntaş'ın iflasın ardından geçtiğimiz yıl Mart ayında Tekirdağ'dan ayrıldığı ve İstanbul'da yaşamaya başladığı öğrenildi. İşsiz olan Altuntaş'ın 2004 yılında da eşini Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde meydana gelen trafik kazasında kaybettiği ortaya çıktı. Altuntaş'ın 11 yaşındaki kız çocuğunun da Tekirdağ'ın Muratlı
ilçesinde kardeşinin yanında kaldığı öğrenildi.