Gül: Karar Türkiye'nin imajına zarar veriyor

Sincan kararının tartışmasının Türkiye'ye zarar verdiğini belirten Gül, "Bakın yabancı yayın organlarına, hep bu konu vardı" dedi

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 23.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin, kayıp trilyon davasında yargılama kararı vermesiyle ilgili tekrar açıklama yaptı. Gül, şahsen endişe duymadığını da belirtti. Cumhurbaşkanı Gül dün Çankaya Köşkü'nde düzenlenen "Türkiye Flora Projesi" tanıtım toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, "Cumhurbaşkanı'nın yargılanmasıyla ilgili Anayasa konusunda bir boşluk var mı?" şeklindeki soruya, "Onları Meclis'e bıraktım. Varsa hukuk yolları, yargılanır. Hiçbir tereddüdüm yok" dedi. Cuhurbaşkanı Gül "Yargı yolu açılırsa.." sorusuna ise "Şahsım adına bir endişem yok" yanıtını verdi.

'ŞAŞIRMADIM, BUNA ALIŞIĞIZ'
"Şaşırdınız mı?" sorusuna karşılık Gül şunları ifade etti: "Şaşırmadım. Biz buna alışığız" derken eşi Hayrünnisa Gül, "Biz Türkiye'de neler gördük. Titiz bir insanın böyle itham edilmesi insanı üzüyor" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin "Türkiye florası için güller önemli ama gülü koparmak istiyorlar" yorumuna karşılık "Bu tartışmalar Türkiye'nin imajına zarar veriyor. O günün yabancı gazeteleri ve yayın organlarına bir bakın. BBC'de hep bu konu vardı. Böyle bir güzel günde, çiçekler arasında başka konular konuşuluyor. Bu siyasi açıklamalar da bu kadar güzel çiçeklerin dikeni olsun."

SAYLAN'A ÇELENK KONUSU

Cumhurbaşkanı Gül, geçen hafta içinde vefat eden Prof. Türkan Saylan'ın cenazesine çelenk gönderip gönderilmediğini ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: "Ben de eşin de gerekli açıklamayı yaptık. Başsağlığı diledim. Çelek konusunda ise ben cumhurbaşkanı olarak nereye çelenk gönderildiğini takip edemem."

KÖŞK'TE FLORA TANITIM TOPLANTISI
Cumhurbaşkanlığı'nın himayesindeki Türkiye Florası Projesi tanıtım toplantısı Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyetin 100. yıldönümüne yetişecek ve 20 ciltten oluşacak "Resimli Türkiye Florası" oluşturulacağını belirtti. Flora Araştırmaları Derneği Başkanı Tuna Ekim de Gül'ün sahiplenmesinin kendilerine moral olduğunu vurguladı.