'Anayasa eninde sonunda değişecek'

AKP'li Üskül, muhalefeti "Türkiye'yi 12 Eylül generallerinin yaptığı anayasaya mahkûm ediyorlar" diye eleştirdi ve 'Ne kadar engelleyecekler' diye sordu

Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, "Muhalefet partilerimiz, Türkiye'yi 12 Eylül generallerinin yaptığı Anayasa'ya mahkûm ediyor" dedi. AK Parti Mersin milletvekili Zafer Üskül, partisinin Toroslar İlçe 1. Olağan Kongresi'nde muhalefet partilerinin Anayasa değişikliğine karşı çıkarak siyaset yaptığını söyledi. Muhalefetin, "Türkiye'nin gelişmesini, daha ileriye gitmesini önlemeyi 'siyaset yapıyorum' zannettiğini" ifade eden Üskül, şöyle konuştu:

'ÇABALAR SÜRECEK' "
Muhalefet partilerimiz Türkiye'yi 12 Eylül generallerinin yaptığı Anayasa'ya mahkûm ediyor. Yapılacak bütün reformlar Anayasa Mahkemesi'nden dönüyor. Ancak AK Parti, Anayasa'yı değiştirme çabasını hiç bırakmadan sürdürecek. Ne kadar engelleyecekler? Biraz daha belki ama eninde sonunda bütün bu sorunlar aşılacak. Bu sorunu vatandaşlarımızla aşacağız, halkımızla aşacağız. Çünkü halk kendi Anayasa'sını kendisi yapmak istiyor."

'ANAYASA ENGEL'
Yeni reformlar için nereye el atılsa, karşılarına Anayasa çıktığını belirten Üskül, şöyle devam etti: "Anayasa hep engel oluyor. Yasaları değiştiriyorsunuz, Anayasa'daki engelleri kaldıramadığınız için Anayasa Mahkemesi'nden dönüyor. Yürütme olarak reformlar yapmak için çalışıyorsunuz, bu sefer idari yargıdan dönüyor. Bütün bunların değişmesi gerekiyor. AK Parti bu değişimi gerçekleştirme çabasını hiç bırakmadan sürdürecek ve inanıyorum ki halkımızın desteğiyle bunu başaracak."