AK Parti mayın yasa tasarısında kararlı

Mayın tasarısı dünkü Bakanlar Kurulu ve AK Parti MYK'da görüşüldü. Tasarının bugün Meclis'te görüşülmesi kararı alınırken muhalefetle de temasın sürmesi benimsendi

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
AK Parti, mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili krizi, Genelkurmay Başkanlığı'nı süreç içinde daha aktif hale getirerek aşmaya çalışıyor. Mayın tasarısı, dünkü Bakanlar Kurulu ve geç saatlere kadar süren AK Parti MYK'da görüşüldü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gece yapılan ve 2 saat 10 dakika süren MYK toplantısında, mayınların temizlenmesi tasarısının bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi kararı alındı. Ankara'da dün günboyu yaşanan mayın tasarısı belirsizliğine son noktayı AK Parti MYK koydu. Erdoğan, mayınların temizlenmesine ilişkin uluslararası anlaşmanın imzalandığını belirterek, 2014'e kadar bu işlemin bitmesi gerektiğini hatırlattı. Erdoğan, tasarının bir an önce geçmesi gerektiğini vurguladı. Ortaya çıkan görüşe göre, tasarı, bugün TBMM Genel Kurulu gündemine getirilecek. Yürürlük ve yürütmesini düzenleyen son 2 maddesi kalan tasarının, mevcut haliyle görüşülüp, bitmesi sağlanacak. Görüşmeler bittikten sonra tezkiri müzakare önergesi verilecek ve yeniden görüşülmesi talep edilecek. Ancak görüşme hemen yapılmayacak.

MUHALEFETLE GÖRÜŞME

Tasarı, TBMM gündemine geri gönderilecek ve yeniden görüşülmeyi bekleyecek. AK Parti heyeti, muhalefet temsilcileri ile bir araya gelerek uzlaşma formülü arayacak. Buna göre, Kamu İhale Kanunu'nda yer alan güvenlikle ilgili maddeye atıfta bulunularak, Genelkurmay'ın da işaret ettiği şekilde NATO'ya bağlı NAMSA'nın devreye sokulması muhalefete önerilecek. Muhalefete, öncelikli olarak hizmet alımı yöntemiyle ihalenin yapılacağı, bunun gerçekleşmemesi halinde yap-işlet-devret formülünün devreye sokulacağı iletilecek. Muhalefetle görüşmeleri yürüten AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da, Genelkurmay'ın işaret ettiği NAMSA formülü üzerinde durduklarını açıkladı.