Uzlaşı sağlanmadı

Salı 02.06.2009 17:10
Güncelleme: Salı 02.06.2009 17:25
ABONE OL
TBMM Danışma Kurulu'nda, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi hakkındaki yasa tasarısı konusunda AKP ile muhalefet partileri arasında uzlaşma sağlanamadı. Danışma Kurulu, Meclis Başkanı Köksal Toptan başkanlığında son ayların en uzun toplantısını yaptı.

Toplantıya AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş katıldı. Bozdağ, toplantıda, tasarının tartışmalı maddesi olan 2. madde ile ilgili AKP'nin hazırladığı yeni düzenlemeyi muhalefet temsilcilerine anlattı. Toplantının ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin 2'inci maddede yapmayı istediği değişikliği de kabul etmediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "AKP'nin önümüze sunduğu değişiklikleri kabul etmedik. Kanundan yap-işlet-devret hükmü çıkmadığı sürece biz Genel Kurul çalışmalarını tıkayacağız. Yap-işlet-devret modeli doğru bir formül değil" dedi.

Kılıçdaroğlu, AKP'nin tasarıda yaptığı değişiklerle ilgili kendilerine bir metin verilmediğini, sadece AKP Grup Başkan Vekili Bozdağ'ın sözlü olarak öngörülen değişiklikleri anlattığını ifade etti. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da, tasarıdan yap-işlet-devret hükmünün çıkarılmadığı sürece muhalefetlerinin süreceğini belirtti. Şandır, "AKP, yap-işlet-devretten vazgeçmiyor. Üçlü formül diye sundukları da arkadan dolaşmaktır. Bir uzlaşı sağlanamadı. Bu nedenle bundan sonra İçtüzükten gelen bütün haklarımızı kullanacağız" diye konuştu. Bu arada, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'a, yap-işlet-devret formülünün niye bu kadar önemli olduğunu sorduğu öğrenildi. Toptan'ın, Bozdağ'a, muhalefetin istediği yönde bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağını da sorduğu, ancak, Bozdağ'ın bunun imkansız olduğu yanıtını verdiği de ifade edildi.