'Zihinlerde mayın var'

Erdoğan, tasarıya eklenecek düzenlemeyi şöyle açıkladı: Milli Savunma Bakanlığı'nın mayın temizleme işini, belirlediği firmaya vermesinin önünün açılması seçeneği olacak

Çarşamba 03.06.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin yasa tasarısıyla ilgili muhalefete "Sınırlardaki mayınlardan önce zihinlerdeki mayınları temizlememiz gerekiyor" diye yüklendi. Erdoğan, tasarıda yapılacak değişikliği de grupta açıkladı. Buna göre tasarıya Kamu İhale Kanunu'ndan istisna tutularak, mayın temizliğinin Milli Savunma Bakanlığı'nca belirlenecek firma tarafından yapılması seçeneği konulacak. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Birdenbire 'ihaleyi İsrailliler aldı' iddiaları çıktı. İhale yapılmadan nasıl böyle bir şey söylersin. Bir sayfalık metnin neresinde İsrail yazıyor, neresinde İsrail'e bir atıf var. Vatanseverliğimizi test etmek haddinize mi?
Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre, hizmet satın almak yöntemiyle bu işi yaptıracak. Eğer, bu mümkün olmazsa, sonraki seçeneğe geçilecek. Nedir o seçenek? Arazinin mayınlardan temizlenmesi karşılığında tarımsal faaliyetlerde kullanılması şeklinde ihaleye çıkılmasıdır. Yani burada biz, seçenekleri artırmak suretiyle istediğimizi kullanabilir, ihaleyi bu şekilde yapabilir ya da istisna ihale yöntemiyle bu işi yapabiliriz. İhaleye girmeden, bunu istediğimiz bir firmaya verebiliriz. Örneğin, UNIVERSIADE'de ve Erzurum Üniversite Oyunları'nda yaptığımız gibi. Buralarda, Kamu İhale Kanunu'nun verdiği yetkiyle, herhangi bir ihaleye girmeden, davetle istediğimiz firmaya yaptırabilme hakkına sahibiz. Genel Kurulda, araya bir seçenek daha koyuyoruz. Bununla 3 ayrı seçeneğin olduğu bir süreç söz konusu. Tasarıya, Kamu İhale Kanunu'nun istisna maddesine dayanılarak, Milli Savunma Bakanlığı'nca yaptırılması alternatifi ekliyoruz, bunun da çalışmaları yapılıyor.
Öyle atıyorlar ki ufak atın da civcivler de yesin, onlar da nasiplensin. Sınırlardaki mayınlardan önce, muhalefette zihinlerdeki mayınları temizlememiz gerekiyor.
Emekli bir yarbay 'bana bu kadar tabur versinler ben bunu çözerim' diyor. Haddini bil ya, emekli oldun çıktın dışarıda dur. Bunlar da emekli olduktan sonra konuşmaya başlıyor.

MECLİS ÇALIŞACAK

Erdoğan, grubun basına kapalı bölümünde önemli kanun tasarılarının beklediğini belirterek, bunların yetişmemesi durumunda TBMM'nin Temmuz ayında da açık kalabileceğini söyledi. 20 milletvekillerinin mayınlı arazilerin temizlenmesi ile ilgili çekincelerini de içeren sorularını yanıtlayan Erdoğan vekillerden destek istedi. Vekiller, mayınların temizlenmesine ilişkin yasa tasarısı ile ilgili sürecin bakanlar, grup yönetimi ve grup başkan vekilleri tarafından kötü yönetildiğini savundu.

Kamu İhale Kanunu'nda istisna ne?
KAMU İhale Kanunu'nun 3. maddesinde istisnalar düzenleniyor. Bu maddede yer alan hükme göre, devlet güvenliği ile ilgili konular, Kamu İhale Kanunu dışında bırakılıyor.