Rahşan Ecevit istifa etti

Rahşan Ecevit'in DSP'den istifa ettiği bildirildi.

Perşembe 04.06.2009 14:02
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 17:49
ABONE OL

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi, DSP'nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, DSP'den istifa etti. Rahşan Ecevit yaptığı açıklamada, "Bugün mevcut olan DSP yönetimi gidip, Ecevit çizgisine sadık bir yönetim gelene kadar kurucu genel başkanı olduğum DSP'den istifa ediyorum" dedi.

Zeki Sezer'in 29 Mart 2009 yerel seçiminden sonra genel başkanlıktan istifa etmesinin ardından toplanan olağanüstü kurultayda Rahşan Ecevit, Prof. Alemdar Yalçın'ı aday göstermiş, ancak bu aday yerine delegeler Masum Türker'i genel başkan seçmişti.

Türker, genel başkan olduktan sonra verdiği mesajlarda Rahşan Ecevit'e saygı ve sevgide kusur etmeyeceğini, ancak partiyi kendisinin yöneteceğini vurgulamıştı. Ancak Rahşan Ecevit'in Türker ve yönetiminden memnun olmadığı ifade ediliyordu. Ecevit bugün açıkladığı istifası ile en sert cevabı vermiş oldu. Böylelikle DSP'de "Ecevitler" dönemi şimdilik kapanmış oldu.

EMREHAN HALICI İSTİFA ETTİ

DSP'den istifa eden Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, DSP'de kardeş kavgasından çok, anne ve babaya layığıyla davranmayan hayırsız evlatların çekişmesinin olduğunu belirtti.

Halıcı, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in son dönemlerinde başlayan partiyi ''Ecevitsizleştirme'' girişimlerinin bugüne kadar devam ettiğini savunan Halıcı, Bülent Ecevit'in vefatından sonra, parti içinde, Rahşan Ecevit ile Bülent Ecevit'in iki ayrı değere sahip, iki devlet adamı gibi gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

Halıcı, Bülent Ecevit'e sahip çıkıldığını ancak Rahşan Ecevit'e karşı muhalefet girişimleri olduğunu ifade ederek, Rahşan Ecevit'in, parti içi konulara hiç karışmadığını belirtti.

DSP'nin kurultay öncesi ve sonrasında yaşananların, partide görmek istemedikleri tablolar olduğunu vurgulayan Halıcı, ''Bunların düzelme olasılığını görmediğimiz için böyle bir kararı aldık'' dedi.

Halıcı, başka istifaların olup olmayacağına ilişkin soruya, ''Tahmin ediyorum, olabilir'' karşılığını verdi.

Kurultay öncesi ve sonrasında yaşananlara işaret eden Halıcı, ''Kurultayda, sanki ikiye bölünmüş bir kardeş kavgası havası hissedildi, Parti Meclisi toplantısında da kendini gösterdi. Partide kardeş kavgasından ziyade, anne ve babaya layığıyla davranmayan hayırsız evlatların çekişmesi olmuştur'' diye konuştu.

MÜCAHİT PEHLİVAN İSTİFA ETTİ.

Demokratik Sol Parti'de istifa depremi sürüyor. Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit'in istifasını Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı izlerken, istifacılara Bülent Ecevit'in doktoru Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan da katıldı. Ecevit'in koruma müdürü İzmir Milletvekili Recai Birgün'ün de istifası bekleniyor. Birgün "Rahşan Hanım'ın olmadığı yerde benim olmam düşünülemez" dedi.

DSP'de istifaların arkası gelmiyor. 29 Mart seçimlerinin ardından yaşanan kavga partinin kurucu genel başkanı Rahşan Ecevit'in istifasına kadar uzanırken, Ecevit'in istifasını önce Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı ardından da Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan'ın istifaları izledi. Halıcı'nın ardından Pehlivan da istifa dilekçesini Meclis Başkanlığı'na sundu. Halıcı ve Pehlivan'ın istifalarının ardından DSP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 9'a düştü. Meclis'teki son sandalye dağılımı şöyle:


AKP: 338

CHP: 97

MHP: 69

DTP: 21

DSP: 9

ÖDP: 1

Türkiye Partisi: 1

Bağımsız: 8

Boş:6

-------------------

Toplam: 550

BİRGÜN DE İSTİFA EDECEK

DSP'de istifaların Halıcı ve Pehlivan'la sınırlı kalması beklenmiyor. İzmir Milletvekili Recai Birgün'ün de istifa etmesi bekleniyor. Birgün ANKA'ya yaptığı açıklamada "Hanımefendinin kararına saygı duyuyorum. Yerinde bir karar. Rahşan Hanım'ın olmadığı yerde benim olmam düşünülemez ona göre kararımı vereceğim."diye konuştu. (ANKA)

.
TÜRKER, ECEVİT'İN İSTİFASINI DEĞERLENDİRDİ: "ÇOK ÜZÜLDÜM"


DSP Genel Başkanı Masum Türker, eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi, DSP'nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit'in, partiden istifa etmesini değerlendirdi ve "Daha kendisiyle görüşme yapmadan istifa etmesine çok üzüldüm. Yönetimimizi yeni oluşturmuştuk, daha ne yapacağımızı konuşmamıştık. Çok üzüldüm, daha programımızı ortaya koymamıştık" dedi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Rahşan Ecevit istifasını ANKA'dan öğrendi. İstifa haberini duyunca şaşkınlığını gizleyemeyen Türker, şöyle dedi:

"Daha kendisiyle görüşme yapmadan istifa etmesine çok üzüldüm. Kendisiyle bir araya gelebilmek için, 2-3 gün önce görüşme talebinde bulunmuştuk, henüz cevap gelmemişti. Yönetimimizi yeni oluşturmuştuk, daha ne yapacağımızı konuşmamıştık. Çok üzüldüm, daha programımızı ortaya koymamıştık"

Türker, Rahşan Ecevit ile en son bir yıl önce görüştüğünü belirterek, kendilerine söylemeden istifa etmesinin de üzücü olduğunu vurguladı.

ZEKİ SEZER: "BU NOKTAYA GELİNMEMESİNİ DİLERDİM"

DSP Eski Genel Başkanı Zeki Sezer, Rahşan Ecevit'in istifasını, "Bu sürece gelinmemesini, bu noktaya gelinmemesini dilerdim" sözleriyle değerlendirdi.

29 Mart yerel seçimlerinin ardından istifasıyla DSP'yi olağanüstü kurultaya götüren, eski genel başkan Zeki Sezer, Rahşan Ecevit'in istifasını ANKA'ya değerlendirdi.

Sezer, "artık parti yönetimi dışında olduğundan bu işe çok karışmak istemediğini" belirterek, "Ama yaşananlar kötü olmuştur" dedi.

"Önümüzdeki süreci değerlendirmek lazım" diyen Sezer, "Bu sürece gelinmemesini, bu noktaya gelinmemesini dilerdim" diye konuştu.