Erdoğan: Taraflar değil tek taraf var

Erdoğan, Türk'e neden randevu vermediğinin sorulması üzerine "Parlamento içinde olan DTP lideri, adeta tarafları silah bırakmaya çağırıyor. Taraflar olamaz, taraf olur" dedi

Cuma 05.06.2009
Güncelleme: Cuma 05.06.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisinden randevu talep eden DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün, "Demokratik çözüm isteyenler ellerini tetikten çeksin" açıklamasına sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Parlamento içinde olan DTP lideri, adeta tarafları silah bırakmaya çağırıyor. Bakın burada taraflar olamaz. Burada taraf olur" dedi. Başbakanlık'taki ekonomi toplantısında siyasi soruları da yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin, "DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün silahlar bırakılsın yönünde bir talebi var. Randevu talebine karşılık verecek misiniz?'' sorusuna, güvenlik güçlerine "silah bıraksın" demeyeceğini belirterek, şu yanıtı verdi: "Çünkü onlar bu silahı niçin yanlarında taşırlar? Sadece bölücü terör örgütüyle alakalı değil. Herhangi bir yerde, herhangi bir ihbar alındığı zaman oraya müdahalede kullanmak için. Ama kalkıp da parlamento içinde bir siyasi partinin lideri olarak böyle bir çağrıda bulunmak, bir defa kendisinin yerini ortaya koyması bakımından çok anlamlı ve bu hiç hoş değil. Ve ben onun için ben bu noktada çağrıyı yaptım ve kendileri bu çağrıya yaklaşamadılar." Kürt açılımıyla ilgili soru üzerine de Erdoğan, alt kimliklerle sorunun olmadığını, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı" üst kimliğinde bütünleşmeyi istediklerini belirterek "Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek bizim değerlerimizin gereğidir. Onlar bizim gibi sevemezler. Eğer seviyorlarsa o zaman silahı bırakması lazım" dedi.

DTP YANIT VERDİ

DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, Erdoğan'ın açıklamalarına yazılı açıklamayla karşılık verdi. Demirtaş, "Başbakan, bu duruşuyla demokratik çözüm arayışlarına henüz ne kadar uzak olduğunu da ortaya koymaktadır" dedi.