'Reddedilmemiz kolay değil'

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye'nin AB'ye en kısa zamanda üye olacakmışcasına çaba içerisinde olacağını belirterek, ''Üzerimize düşenleri yerine getirsek çok açık söyleyeyim, Türkiye'nin reddedilmesi kolay bir iş değildir. Kolay olmaz, Avrupa bunu izah edemez, açıklayamaz'' dedi.

Çarşamba 10.06.2009 21:46
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009 21:53
ABONE OL
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AK Parti Antalya İl Başkanlığınca parti binasında düzenlenen 3. Siyaset Akademisi'ne katıldı. Aydın, toplantı öncesi AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani'yi ziyaret ederek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Aydın, bir gazetecinin ''Avrupa Konseyi seçimlerinde sağ partilerin kazandığı ağırlığın, Türkiye'nin üyelik sürecine olumsuz etkisi olup olmayacağına'' ilişkin sorusu üzerine, seçimleri kazanan sağ partilerin tamamının Türkiye'nin aleyhine olmamasına karşın, aralarında Türkiye'nin AB'ye girişine dolu dizgin karşı olan siyasetçilerin de bulunduğunu söyledi.

Bu siyasetçilerin bir kısmının Türkiye aleyhtarlığının yanı sıra Batı ile İslam dünyasının iyi ilişkileri sürdürmesine karşı olumsuz faaliyetler yürüttüğünü, bu olumsuz faaliyetlerin önüne geçme çabasının içerisinde kendisinin de yer aldığını dile getiren Aydın, ''Şimdiden kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Madem demokrasi orada öyle tecelli etti, demokrat bir ülke olarak halkın bu kararına saygılı olmamız lazım. Ön yargısız yaklaşırız'' diye konuştu.

''DAHA BÜYÜK ÇABA İÇERİSİNDEYİZ''

Türkiye'nin bu süreçte tezlerin belli olduğunu belirten Aydın, şöyle devam etti:

''Türkiye'ye karşı olanların hepsi toplansa, bir asır boyu sürse -bir asır sürecek değil de- fikirlerini söyleyebilirler. Avrupa Konseyi'ni zaten bir danışma kurulu olarak düşünmek gerekir. Önemli işleri üstlenirler ancak karar verici değildir. Biz zaten ev ödevimizi yapmak için bugüne kadar elimizden gelen gayreti gösterdik. Şimdi daha büyük çaba içerisindeyiz. Türkiye, gerek parlamentoda yasaların çıkması, gerekse daha güçlü, daha etkin genişletilmiş şekilde dizayn edilen AB Genel Sekreterliği ile yola koyuluyor.''

Birçok bakanlığın da AB üyelik süreciyle ilgili aktif görev alacağını ifade eden Aydın, Türkiye'nin AB projesinin yarım asırdır süren uzun soluklu bir proje olduğunu, partilerin de gelip geçici olduğunu vurguladı. Aydın, gerekli şartları yerine getiren bir Türkiye'nin üyeliğinin kabul edilmemesinin kolay olmayacağını ifade ederek, şunları söyledi:

''Yarım yüzyıl içerisinde Türkiye'ye, 'Avrupalı değilsiniz, müracaat etmeyin' diyen büyük devlet adamları çıkmadı. Bugün söyleyenler olabilir. Türkiye'de de AB'yi istemeyen siyasetçilerimiz var. Biz AB'ye en kısa zamanda üye olacakmışcasına çaba içerisinde olacağız. Üzerimize düşenleri yerine getirsek çok açık söyleyeyim, Türkiye'nin reddedilmesi kolay bir iş değildir. Kolay olmaz, Avrupa bunu izah edemez, açıklayamaz.''

KÜLTÜRÜN ÖNEMİ

Açıklamasında, AK Parti'nin siyaset akademisinin yıllardır sürdürdüğünü, son derece yararlı faaliyetlerden biri olan akademi toplantısında kendisinin bugün AB üyelik sürecinde kültür ve medeniyetler ittifakı konularına değineceğini ifade eden Aydın, kültürün uluslararası siyasete etki eden en önemli unsurlardan biri olduğunu vurguladı.

AB'nin de siyaset, ekonomi ve kültür konularında üç sütunu bulunduğunu, Türkiye'nin üyelik sürecindeki en önem verdiği alanlarından birinin de kültür olduğunu dile getiren Aydın, ülke halklarının ön yargılarını ortadan kaldıran ender unsurlar arasında kültürün yer aldığını söyledi.

Aydın, önümüzdeki haftalarda Türkiye'nin, yüzlerce sanatçıyla Fransa'da çok sayıda kültürel etkinliğe katılım sağlayacağını dile getirerek, ''Liderleri Türkiye aleyhine konuşuyorlar ama halkla olan ilişki siyasetin dışında da anlam ifade ediyor. Halkın ön yargılarını azaltmak için kültürel alanda önemli faaliyetlerimizin olması lazım'' dedi.

Kendisinin önceki bakanlık döneminde de yaklaşık 4 yıl boyunca AB sürecinde kültür konularıyla ilgili olduğunu, dünyadaki 150 ayrı noktaya gittiğini ifade eden Aydın, ''AB entegrasyonu bizim için büyük önem arz ediyor. Dünya küresel bir kent. Hükümet ve AK Parti olarak AB süreci ile ilgili çok çalıştık. Bu çalışmalarımız artan hızla devam edecek'' diye konuştu.

Aydın'ın katıldığı 3. Siyaset Akademisi toplantısı, basına kapalı yapıldı.