Seyirci kalmayacağız gerekirse dava açacağız

Başbakan Erdoğan, "AK Parti ve Gülen'i Bitirme Planı" başlıklı haberle gündeme gelen ve Genelkurmay'da hazırlandığı öne sürülen belge ile ilgili gerekirse dava açacaklarını açıkladı

Pazar 15.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Harekat Başkanlığı'nda hazırlandığı öne sürülen "İrticayla Mücadele Eylem Planı"nı sert bir dille eleştirdi. Erdoğan, "AK Parti'ye karşı yapılan bu gayri hukuki sürece seyirci kalamayız. Gereken neyse bunların hepsi yapılacak" dedi. Erdoğan, AK Parti'nin Şanlıurfa İl Kongresine katıldı. Erdoğan, kent girişinde Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba'nın "Sayın Başbakanım Peygamberler şehrine hoş geldiniz" afişiyle karşılandı.

İRTİCA RAPORU
Atatürk Spor Salonu'ndaki kongrede konuşan Erdoğan, Taraf gazetesinde "AK Parti ve Gülen'i Bitirme Planı" başlığıyla gündeme getirilen ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı'na bağlı bir askeri birimde hazırlandığı öne sürülen "İrticayla Mücadele Eylem Planı" ile ilgili tartışmalara değindi. Planı sert bir dille eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: "AK Parti üzerinde oynanması düşünülen oyunları görüyorsunuz. Şu anda biz de bunları araştırıyoruz. Gerekirse biz de ilgililerle, onlara yönelik olarak davaları açacağız. Demokratik bir ortamda AK Parti'ye karşı yapılan bu gayri hukuku sürece seyirci kalamayız. Bizim yolumuz demokrasi yoludur, hukuk yoludur. Bizim yolumuz anayasamızda açıkça ifade edilen demokratik, sosyal, laik bir hukuk devleti yoludur. Bizim tek gündem maddemiz vardır bu da bu ülkenin dört bir yanına adaleti yaymak bu ülkenin dört bir karış toprağını adaletle kalkındırmak." Erdoğan'ın bu sözleri üzerine salondan "Sayın Başbakanım Ergenekoncuları bitirin" sesi yükseldi. Erdoğan, partisine yönelik yolsuzluk iddialarında bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve diğer muhalefete yönelik de şu mesajları verdi:
BAYKAL MUHALEFETİNE CAN KURBAN: Baykal'a bakıyorsunuz açıklamalar yapıyor. '29 Mart'ta hükümetin yarısı gitti, gelecek seçimde de tamamı gidecek' diyor, 7 Haziran için. Peki ne oldu? (Baykal istifa sloganları üzerine). Yok, yok, yok. Aman, aman, aman. Dursun, öyle muhalefete can kurban, dursun o orada. 7 Haziran'da millet bir kez daha en anlamlı cevabı verdi.
FENER-MENER: Baykal ikide bir çıkıyor ilişkilendirmeye çalışıyor fenermener. AK Parti'nin kasasına kurulduğundan bu yana gayri meşru 1 kuruş para girmemiştir ne Deniz Feneri ne yöneticilerinden. Hazinenin sana verdiği parayı nereye harcadınız ki... Yapılan denetimlerde 1 trilyona yakın usulsüzlük bulundu ve bu paranın tahsiline Anayasa Mahkemesi karar verdi.
AYNAYA BAK: Sayın Baykal naylon faturalarla milletin parasını nereye harcadın söyle. Tescillisin sen tescilli. Bizim böyle durumumuz yok ama sen tescillisin. Bize dürüstlük dersi vermeye çalışıyorsunuz önce aynaya bir bak.
MAYIN YASASI: Mayınlı arazinin bir ucundan CHP, diğer ucundan MHP tuttu, bir diğer ucundan da DTP onlara destek verdi. Sündüre sündüre, lastik gibi çeke çeke iki Kıbrıs adası büyüklüğüne çıkardılar. El insaf. Davos'taki insani duruşumuzdan tedirgin olan, hatta hakaret edenler şimdi kalkıyor 'topraklarımızı İsrail'e peşkeş çekiyorsunuz' diyorlar. Bu parti vatan ve millet sevgisini tartışma konusu yapmaz. Bizim vatan sevgimiz içi boş söylemlerden, hamasetten oluşmaz.

OTOBÜSTEN AJANDA DAĞITTI
ERDOĞAN, salonun sıcak olması nedeniyle kürsüye çıkar çıkmaz partililerden "Ceketimi çıkarabilir miyim?" diye izin istedi ve "Sizler de ceketinizi çıkarabilirsiniz" dedi. Başbakan Erdoğan'ı dün GAP Havaalanı'nda karşılayanlar arasında AK Parti'den aday gösterilmeyince bağımsız girdiği seçimi kazanan Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba da yer aldı. Fakıbaba, gazetecilerin "Başbakan'la görüşebildiniz mi" sorusuna "Kendilerine hoş geldiniz' dedim. O da teşekkür etti'' yanıtı vermekle yetindi. Öte yandan, Erdoğan bulunduğu otobüsten vatandaşlara ajanda dağıtırken küçük çaplı izdiham meydana geldi.