"TSK'nın itibarı için sivil yargı el koymalı"

Salı 17.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009
ABONE OL
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "AKP ve Gülen'i bitirme belgesi"nin doğru çıkması durumunda "siyasal yaşam için tehdit olduğunu" söyledi. Bahçeli, belgenin sahte çıkması durumunda da vahim sonuçlar doğabileceğini kaydetti. Bahçeli partisinin grup toplantısında şu mesajları verdi:

SİYASİ HAYATA TEHDİT: "Demokrasinin alternatifi yine demokrasidir. Yayımlanan belgeye önem kazandıran konu, yayının yasallığından önce; doğru çıkması halinde metnin içeriği ve siyasal hayatımız için taşıdığı tehdittir. İddialar TSK'yı töhmet altında bırakacak kadar ciddidir. Soruşturmanın süratle tamamlanması ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması, kuşkuların ortadan kaldırılması için kaçınılmaz hale gelmiştir. Sivil yargının derhal konuya el atması, demokrasi ve TSK'nın itibarı açısından zorunludur."
BELGE SAHTEYSE: "Yanlış çıkması da vahim sonuçlar doğuracak gelişmelere davetiye çıkaracaktır. Böylesi bir gelişme halinde, bunların kim oldukları, nereden güç aldıkları, kim tarafından yönetildikleri, neyi amaçladıkları, hangi kurumların içine sızmış oldukları gibi konuların soruşturulması ve sonuçlandırılması, hükümetin, adalet teşkilatının sorumluluğundadır."

'Sır perdesi kalkmalı'
GRUPTAKİ konuşmasına Başbakan Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt arasındaki Dolmabahçe görüşmesine de değinen Bahçeli "Başbakan'ın, Genelkurmay Başkanı isterse açıklayabileceğini söylemesi, ele alınan konuların göreve ilişkin devlet sırrı kapsamına girmeyeceğini göstermektedir. Sır perdesinin kaldırılması kaçınılmaz olmuştur" dedi.