CHP'den savcılara belge

Cuma 19.06.2009 00:00
ABONE OL
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, ''Deniz Feneri e.V'den Türkiye'deki derneklere yapılan yardımları gösteren bilgileri, bu konuda Dernekler Masası kayıtlarında oluşan tereddütleri, çelişkileri ve belki de karartmaları içeren bulgu ve bilgileri ilgili Cumhuriyet savcılarına ulaştırdık'' dedi.

Kart, Ankara Adalet Sarayı'na gelerek, Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan ve Abdulvahap Yaren ile görüştü.

Adliyeden ayrılışı sırasında basın mensuplarına açıklama yapan Atilla Kart, ''Deniz Feneri olayında milletvekili olmanın sorumluluğu kapsamında ve yine yasama denetimi kapsamında, CHP olarak kararlı bir takip içinde olduklarını'' söyledi.

''Siyaset, ticaret ilişkisi, bunların ortaya çıkması ve temiz toplum yapılanması anlamında bu olayın çok belirleyici olduğunu'' belirten Kart, ''Bu çerçevede de yasama denetimi süreci içinde Türkiye'nin dört tarafından şahsımıza ulaşan bilgi ve belgeler oldu. Bu bilgi ve belgelerle birlikte, bugün, Deniz Feneri e.V'den Türkiye'deki derneklere yapılan yardımları gösteren bilgileri, bu konuda Dernekler Masası kayıtlarında oluşan tereddütleri, çelişkileri ve belki de karartmaları içeren bulgu ve bilgileri ilgili Cumhuriyet Savcılarına ulaştırdık. Bugün verdiğim dilekçenin esas itibarıyla özü bu noktada yoğunlaşıyor'' diye konuştu.Atilla Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun yanında bir de YİMPAŞ hisseleri ve Adalet ve Kalkınma Partisi ilişkileri, sermaye akışını gösteren belli bazı bilgi, bulgu ve duyumlarımı ilgili savcılara ulaştırdım. Bu yönde bir inceleme ve soruşturma yapılması hususunu savcıların bilgi ve takdirlerine sundum. Yaptığım çalışmanın ve verdiğim dilekçenin esası bu. Ben soruşturmayı sürdüren Savcılık makamının bir bütün halinde bu soruşturmanın takibinde gerekli özen ve duyarlılığı gösterdiği kanısındayım. Bunu da yine kamuoyuna deklare etmeyi bir yükümlülük olarak biliyorum. Endişem, idari aşamadaki kayıt ve delillere yönelik olarak Hükümet kaynaklı, Hükümetin inisiyatifiyle oluşan karartma girişimleri, müdahale girişimleridir. Bu konudaki hassasiyetimi de her zeminde ifade ediyorum.''