Git dumanını dışarı üfle!

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL

Sayın Bakanım çok daraldım. Bir sigara içebilir miyim? Benim beş bin lira ödemem lazım!
Siz mi ödeyeceksiniz? Merak etmeyin ben öderim. Buranın amiri ben olduğuma göre, eğer burada sizin sigara içmenize izin verirsem ben ödüyorum. 69 lirayı siz ödüyorsunuz ama ben sizin içmenize müsaade edersem kamu dairelerinde sigara içilmesine ben müsaade edersem disiplin cezası alıyorum.
Tamam sigara konusunda bir yasak olmalı ama siz bunu biraz abartmadınız mı acaba? Hayır. Sokakta bile içilmemeye başlayan ülkeler var. Biz o kadar ileri gitmiyoruz.
Sigara size ne ifade ediyor? Esrar, eroin, kokain gibi mi görüyorsunuz? Sigara benim için ne ifade ediyor söyleyeyim. İnsanların akciğer kanserinin sebebi! Yeter mi ? Başka şeye lüzum var mı? Türkiye'de en sık görülen kanser türü akciğer kanseri, bunu da getiren sigara! Sadece içenler akciğer kanseri olmuyor. Pasif sigara içicileri de kanser oluyor. Niye içecekmişsin benim yanımda sigara? Sen kendini korumayı düşünmüyorsan sana saygım var ama beni zehirleyemezsin. Kapıya çık, dumanın havaya üfle!
Turizm bölgesinde işletmeciler sıkıntılıymış ama. Çoğu yasanın yumuşamasını umut ediyor. Bu yasa TBMM iradesi ile yapılmış bir yasadır. İş bitmiş. Geçen bir toplantıda sigarayı bırakmış milletvekillerine ödül verdik. Meclis başkanı dedi ki; TBMM olarak bana bu tasarı ile ilgili "süreleri değiştirelim yahut kapalı bazı yerler ayıralım lokantalarda" gibi bir değişiklik teklifi gelirse ben onu meclis kapanıncaya kadar komisyona göndermeyeceğim. Görüştürmeyeceğim, dedi. Böyle bir iş yani.
Sigara içicilerinin hedefine oturdunuz ama. Orada yanılıyorsunuz sigara içicilerinin değil, sigara satanların hedefine oturdum!