Lübnan'da Türk askerinin görev süresi 3. kez uzatılıyor

Pazartesi 22.06.2009 13:57
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009 14:09
ABONE OL
Lübnan'daki Birleşmiş Milletler (BM) Geçici Görev Gücü (UNIFIL) bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2009 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması için Hükümete izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Genel Kurulda gündeme geçilmeden önce görüşülecek olan Tezkere üzerinde, gruplar, Hükümet ve şahısları adına iki milletvekili söz alacak. Konuşmaların ardından oylama yapılacak.

Tezkerede, Türkiye'nin UNIFIL kara harekatına ve deniz görev gücüne yaptığı katkılarla, barışı koruma harekatının etkin biçimde yapılmasında önemli bir görev üstlendiği, bunun da Türkiye'nin gerek BM Güvenlik Konseyi üyeliğine paralel olarak BM sistemi içinde, gerekse bölgesel ve küresel ölçekte görünürlüğünün artmasını ve sahip olduğu saygın konumunun pekişmesini sağladığı kaydedildi.
Türkiye'nin, UNIFIL'e katılımının bölgede barış ve istikrarın korunmasına yönelik politikasının sürdürülmesine önemli katkıda bulunduğu belirtilen Tezkerede, ''UNIFIL'in görev süresi, 31 Ağustos 2009 tarihinde sona erecek olup, görev süresinin 31 Ağustos 2009 tarihinden sonraki dönem için yenilenmesi yönünde BM Güvenlik Konseyi tarafından bir kararın kabul edilmesi beklenmektedir. Lübnan'daki siyasi ve güvenlik ortamının, ülkedeki askeri unsurlarımızın görevlerini sürdürmeleri bakımından uygun olduğu düşünülmektedir'' denildi.