Baykal'dan Başbuğ'a: Tertipse gereğini yap

Baykal, 'İrticaya Karşı Eylem Planı' belgesiyle ilgili olarak, "Eğer tertip ise, Genelkurmay Başkanı'nın sözünün gereğini bekliyoruz" dedi

Çarşamba 24.06.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ortaya çıkmasının ardından 12 gün geçmesine rağmen 'İrtica ile mücadele belgesinin' gerçek olup olmadığının bilinemediğini belirterek, "Tertip ise, Genelkurmay Başkanının sözünün gereğini biran önce görmek istiyoruz" dedi. Baykal, CHP grubunda şu mesajları verdi:
12 gündür belge ve imza konusunda bir gelişme olmadı. 12 gündür Türkiye karanlıktadır. Bu konu TSK'nın işlevi, güvenilirliği ile ilgidir. TSK'nın Anayasal sınırlar, demokratik kurallar içinde işleyip işlemediği ile ilgilidir.
Genelkurmay Başkanının kendisine sorulan soruya "Hakaret sayarım" sözü ile biz rahatlamış duruyoruz. Belgenin altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek görevinde oturmaya devam ediyor. Fotokopi mi orijinal mi daha netleşmemiş durumda. Orijinali emniyette varsa, emniyetin başka bilgisi de vardır.
" Bu belge doğru da olsa, doğru olmasa da önemli değil" dememizi, bunu hazmetmezi, içimize sindirmemizi isteyenler var. Hazmetmek, içimize sindirmek istemiyoruz. Gerçeğin derhal ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Tertipse, Genelkurmay Başkanının "Doğru değilse ne olacağını görürsünüz" sözünün gereğini biran önce görmek istiyoruz.
TSK içinde cuntalar cirit atar hale gelmişse bu çok vahim. 'Olabilir' diyemeyiz. Bu durum TSK'nın kurumsal bütünlüğünü koruyamadığını gösterir. TSK devlet, imkanlarını, gücünü TSK'ya karşı kullanılıyorsa bu çok daha vahim. Türkiye'nin artık cesarete ihtiyacı var.

12 EYLÜL HESABI

Bu arada Baykal, önceki gece çıktığı bir tv yayınında12 Eylül ile hesaplaşılması yönünde adım atması durumunda iktidara destek olacakları mesajı vererek şöyle dedi: "Askeri darbeye yönelik örgütlenmeler varsa bunlar su yüzüne çıkarılmalı, gereği yapılmalı. 12 Eylül ile hesaplaşmayı gerekli görüyorsa iktidarın elini tutan mı var. 'Anayasanın 15'inci maddesi var' diyorsan getir görelim. Darbe ile ilgili bir arayışı tasfiye etmek istiyorsan onu da getir gereğini yapalım" dedi. Baykal, dün Meclis'te kendisini ziyaret eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a Kamu Düzeni ve Güvenliği Tasarısını Meclis kapanmadan çıkarmak konusunda destek vermeyeceğini de söyledi.