'Tehdit sadece siyaset dışı değil'

Çarşamba 24.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009
ABONE OL
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "irtica ile mücadele belgesi" tartışmalarına farklı bir yaklaşım getirdi ve demokrasi için tehdidin siyasetin içinden de gelebileceğini söyledi. Bahçeli, partisinin bu yasama yılındaki son grup toplantısında şu mesajları verdi:
Demokrasi üzerinde tehdit oluşturan zihniyetleri yalnızca siyaset dışında aramak bu konudaki tecrübelerimizi göz ardı etmek olacaktır. Ülkemizin politik geçmişinin bize kazandırdıkları, tehlikenin yalnızca siyaset dışından değil, yanlış siyaset ve demokrasi algısının da en az darbeci zihniyetler kadar demokrasimize zarar verebileceğini işaret etmektedir. Muhalefete değer ve anlam vermeyen, sorumsuz tek başına iktidarların da demokratik anlayışa darbe vuran siyaset içi aktörler olduğu unutulmamalı... Bu konuyu ele geçen belgelerin sahte mi gerçek mi olduğu tartışmaları çerçevesinde hatırlatmayı gerekli görüyorum.
Başbakan'ı izlediği reddedici ve nezaketten uzak siyaset anlayışını gözden geçirmeye çağırıyorum. Yeni döneme daha uzlaşmacı, daha açık ve saygılı bir siyaset anlayışı ile başlamasını temenni ediyorum.