Baykal'ın çıkışı destek buldu

Baykal'ın, 12 Eylül'le hesaplaşmak için Anayasa'nın geçici 15'inci maddesinin kaldırılması önerisi partilerden destek bulurken, CHP öneriyi komisyona taşıdı

Perşembe 25.06.2009
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, partisinin grup toplantısında AK Parti hükümetine "12 Eylül'le hesaplaşmayı doğru buluyorsanız elinizi tutan mı var? Anayasa'nın 15'inci Maddesi var. Değiştirmek isteğin varsa getir değiştirelim" sözleri Ankara'da yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Çağrının muhatabı AK Parti, "Samimi bir çıkışsa bunu değerlendiririz" derken, MHP, DTP ve ÖDP'nden de destek geldi. Baykal'dan sonra dün CHP'li milletvekilleri Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nda konuyu gündeme taşındı. CHP'li üyeler, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasını engelleyen Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasını ve bu konuda komisyonun çağrı yapmasını istedi. AK Parti'li Komisyon Başkanı Zafer Üskül, bunun komisyonun görevi olmadığını söyleyince CHP'den itiraz geldi. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, "En ağır insan hakkı ihlali bu dönemde oldu. Hükümet samimiyse, gerçek darbecilere yargı yolunu açmalı" dedi. Üskül "O zaman yasa teklifi hazırlayın" yanıtı verdi.

PARTİ GÖRÜŞLERİ

Siyasi parti yöneticilerinin görüşleri de şöyle: nAK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli: Samimi bir çıkışsa çok önemli, çünkü CHP'den böyle bir çıkış ilk oluyor. Ayrıntılı değerlendireceğiz.
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Deniz Bey'in bu çıkışı önemli ve anlamlıdır. Sözünün gereğini yerine getirmesinden mutluluk duyarız.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Çakır: Darbenin başarılması eyleme hukukilik kazandırmaz. Hukuk dışı işlem yargı denetiminde olmalı. nDTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal: 12 Eylül askeri darbesinin gündeme getirilmesinde geç bile kalındı. Ancak, yine de bunu ifade etmesi önemli.
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş: Baykal'ın, açıklamasını olumlu buluyor, destekliyoruz. Darbecilerin yargılanması demokrasi güçlerinin yıllardır savunduğu, mücadele ettiği bir öneridir. Baykal'ın da bu noktaya gelmesi iyi bir gelişmedir. Şimdi sıra hükümettedir.